Rozgrzewamy nasze serca dla „Inki”

  

W sobotę, 3 września, Liceum Ogólnokształcącemu numer 1 we Wrocławiu nadano imię „Inki” Danuty Siedzikówny. Tak zadecydowali uczniowie tej szkoły i jest to już kolejna placówka, która nosi imię sanitariuszki 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. Dodajmy, że grupa inicjatywna tegoż przedsięwzięcia w gronie licealistów to jednocześnie fani Śląska Wrocław, a samo zaangażowanie miejscowych kibiców w utrwalanie pamięci o bohaterce i doprowadzenie do nadania jej imienia wrocławskiej szkole było podczas uroczystości mocno podkreślone. Brawo Śląsk!

Podczas gdy wiadome środowiska chcą wciąż szargać imię naszych bohaterów, w tym „Inki” (niedowiarków odsyłam do salonu z prasą, gdzie można za darmo przejrzeć kilka tytułów, których porządny człowiek nie powinien nigdy kupować i przekonać się samemu o histerii różnej maści lewaków po pogrzebie „Inki” i „Zagończyka” oraz patriotycznej manifestacji związanej z nim w Gdańsku), my róbmy swoje. Po wstępnych ustaleniach spieszę poinformować naszych Czytelników, że rozpoczynamy kolejną odsłonę akcji „Serce dla Inki”, którą na łamach „GPC” zainaugurowaliśmy w związku z tegorocznymi obchodami Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Wówczas powstało pierwsze serce ze srebrnych darów napływających na mój adres w parafii św. Rodziny w Pile. Stało się ono swoistym zaczynem. Po zdjęciach umieszczanych na profilach społecznościowych widać, jak wielu z Was, przejeżdżając przez nasze miasto, nawiedza salezjańską świątynię i modli się przy sercu z ziemią z grobu Danuty Siedzikówny. W czerwcu poświęciliśmy i wmurowaliśmy drugie serce podczas nadania imienia „Inki” Zespołowi Szkół w Czarnem. Obecnie przygotowujemy serce trzecie. Tym razem zostanie ono poświęcone w salezjańskiej parafii pw. św. Jana Bosko w Gdańsku Oruni, gdzie w ubiegłym roku odsłonięty został pomnik sanitariuszki od „Łupaszki”. Chcemy ziemię z grobu umieścić w łusce po naboju z uroczystej salwy honorowej, która miała miejsce podczas uroczystości pogrzebowych „Inki” i „Zagończyka”, a tę z kolei umieścić w bryle bursztynu. Całość ma zostać wkomponowana w srebrne serce. Uroczystość będzie miała miejsce 1 marca 2017 r. i stanie się jednym z ważniejszych punktów obchodów narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych w moim rodzinnym mieście. Zatem zapraszam do włączenia się w kontynuację naszego wspólnego dzieła.

Przy okazji zrodził się jeszcze inny pomysł. Podzielił się nim jeden z redaktorów „GPC” Jarek Wróblewski, który zachęcił mnie, abyśmy wszyscy przy tej okazji dokonali dokumentacji duchowych przeżyć związanych ze świadectwem życia naszej młodej bohaterki i tego wszystkiego, co się wokół jej osoby dzieje w ostatnich dniach, miesiącach, latach. Jak postrzegamy jej historię? Czy nas inspiruje, zachęca do pozytywnych wyborów, zrobienia czegoś dobrego w życiu? Może stała się bohaterką wierszy skrywanych dotąd w przysłowiowych szufladach albo innej formy naszej artystycznej twórczości. Podzielmy się tym wszystkim, co nosimy w naszych sercach, kiedy wspominamy tę nastoletnią bohaterkę. Jeśli uda się nam zebrać to wszystko teraz, na gorąco, przygotujemy na marcowe uroczystości piękną publikację. Pozostanie świadectwem dla przyszłych pokoleń. Adres, na który można przesyłać swoje świadectwa odczuwania historii Danuty Siedzikówny, jest niezmienny – Parafia św. Rodziny, ul. św. Jana Bosko 1, 64-920 Piła. Nie ustawajmy w drodze!
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

     
Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Wczytuję komentarze...
Tagi

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

     
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts