Chronią KGHM przed wrogim przejęciem. Skarb państwa zwiększy udziały w koncernie

  

Skarb państwa będzie zwiększał udział w KGHM, choć nie nastąpi to szybko, bo trzeba uporać się z bieżącymi problemami koncernu. Spółka wejdzie też w skład tworzonego holdingu wraz z LOT, GPW czy PZU. W ciągu dwóch tygodni minister skarbu przedstawi na posiedzeniu rządu koncepcję powołania tej struktury, która zastąpi resort skarbu.

Minister skarbu Dawid Jackiewicz pracuje nad dwiema koncepcjami powołania holdingu lub agencji, w skład której wejdą spółki skarbu państwa. W jego ocenie korzystniejszy jest holding, choć ma też swoje minusy. – Może holding to nie jest dobre określenie, byłaby to raczej spółka akcyjna, która będzie zarządzana tak jak holding. W tej wersji spółki będą sprawniejsze i będą szybciej podejmowały decyzje – wyjaśnił minister. – Nie może być bowiem tak jak do tej pory, że jakieś antagonizmy, ambicje własne, a czasem nieudolność blokują współpracę między państwowymi spółkami lub procesy inwestycyjne – uważa minister Jackiewicz. 

Podał przykłady np. dwóch spółek, które nie chciały ze sobą współpracować, mimo że profil ich działalności skazywał je na siebie, tylko dlatego, że prezesi tych spółek kiedyś startowali do jednego konkursu. Jeden z nich wygrał, a drugi przegrał. Żal i antypatia pozostała i z tego powodu nie było prób nawiązania współpracy między spółkami skarbu państwa – mówi minister. W ten sposób marnowano potężną szansę wynikającą z synergii. 

Powstający holding ma właśnie wykorzystać tę siłę. Ministerstwo Skarbu Państwa będzie funkcjonowało do końca roku, a od stycznia jego obowiązki przejmie nowy podmiot, w którym znajdą pracę dotychczasowi urzędnicy resortu. – Myślę, że z ok. 150–200 pracownikami ministerstwa się rozstaniemy, ale zrobimy to w taki sposób, żeby nikogo nie skrzywdzić – zapewnia minister. Jackiewicz nie ukrywa, że będzie kandydował na szefa holdingu.

Pod nadzorem nowej struktury znajdą się KGHM, LOT, GPW, Totalizator Sportowy, PZU oraz kilkanaście innych rozpoznawalnych marek, których kapitalizacja wynosi ponad 100 mln zł. W portfelu holdingu znajdą się także mniejsze spółki, które są w procesie likwidacji lub upadłości – w sumie ok. 140 firm o łącznym majątku kilkuset milionów złotych. – W wypadku niektórych podjęliśmy decyzję o wycofaniu ich z procesu likwidacji. Mamy pomysły, żeby je skutecznie przywrócić do życia – powiedział minister Jackiewicz. Do holdingu przejdzie też ok. 120–130 działających wciąż spółek. To nie są duże podmioty, np. PKS w Zielonej Górze. Ta nowa struktura pozwoli na lepszy nadzór nad spółkami, na wykorzystanie efektu synergii, która przełoży się na zwiększanie siły i potencjału spółek skarbu państwa. Mają one przynosić zysk i dywidendy dla budżetu państwa.

Nie wykluczamy zwiększenia udziału skarbu państwa w KGHM, aby nie dopuścić do wrogiego przejęcia koncernu w przyszłości. Skupowanie akcji nie wydarzy się w najbliższych miesiącach, gdyż KGHM przeżywa swoje problemy i zajmujemy się teraz ratowaniem już poniesionych wydatków na inwestycje zagraniczne – poinformował minister Jackiewicz.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: money.pl,polskieradio.pl,wprost.pl,dziennik.pl,Gazeta Polska Codziennie

Tagi

Wczytuję komentarze...

Gala Człowieka Roku "Gazety Polskiej" za nami! ZOBACZ ZDJĘCIA

/ fot. Bartosz Kalich/Gazeta Polska

  

Prezes PiS Jarosław Kaczyński, abp Marek Jędraszewski, Edward Mosberg i śp. Kornel Morawiecki - zostali uhonorowani podczas dzisiejszej Gali „Gazety Polskiej”. Na uroczystości obecni byli politycy, szefowie najważniejszych instytucji państwowych, przedstawiciele świata nauki, dziennikarze, artyści. Oto, co zdołali uchwycić nasi fotoreporterzy!

Podczas Gali wręczono nagrody w trzech kategoriach: Człowiek Roku Gazety Polskiej, nagrodę miesięcznika “Nowe Państwo”, czyli nagrodę im. św. Grzegorza I Wielkiego oraz nagrodę Klubów „Gazety Polskiej”.

[polecam:http://niezalezna.pl/311250-grzecznie-juz-bylo-minal-rok-a-w-nim-wideo]

Członkowie prawie 500 Klubów Gazety Polskiej wyróżnili abp. Marka Jędraszewskiego.

[polecam:https://niezalezna.pl/311234-abp-jedraszewski-czlowiekiem-roku-klubow-gp-skromny-kaplan-bezgranicznie-oddany-kosciolowi]

„Zdaję sobie sprawę z jej znaczenia, ponieważ Kluby „Gazety Polskiej” istnieją i działają nie tylko w Polsce, ale i w różnych państwach i na różnych kontynentach, skupiając Polaków szczerze zatroskanych o losy naszej Ojczyzny. Jestem bardzo wdzięczny zwłaszcza za to, że głos pasterzy Kościoła wciąż dociera do nich i jest przyjmowany przez nich z całą powagą w poczuciu wspólnej miłości do Polski i odpowiedzialności za nią

- napisał w liście abp Jędraszewski.

Redaktor naczelna "Nowego Państwa" Katarzyna Gójska w laudacji dedykowanej Edwardowi Mosbergowi oraz śp. Kornelowi Morawieckiemu - laureatom tegorocznej Nagrody im. św. Grzegorza I Wielkiego - mówiła:

„Na pierwszy rzut oka to zupełnie inne ludzkie losy, inne doświadczenia życiowe. Naszym zdaniem jest jednak wspólny mianownik: obrona prawdy w życiu publicznym, ale też obrona dobrego imienia Rzeczypospolitej Polskiej”.

[polecam:https://niezalezna.pl/311243-edward-mosberg-z-nagroda-im-grzegorza-i-wielkiego-zawsze-glosze-prawde-i-tylko-prawde]

Nagrodę w imieniu twórcy Solidarności Walczącej odebrał jego syn, szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki. - Ojciec miał bardzo głęboko w sercu Polskę i żył dla niej całe życie - powiedział premier. Edward Mosberg nie zdołał dotrzeć na Galę Człowieku Roku „GP”. Przed wylotem do Warszawy zmarła jego żona, Cecylia Mosberg. Za nagrodę podziękował w nadesłanym nagraniu, które odtworzono podczas Gali.

[polecam:https://niezalezna.pl/311251-kornel-morawiecki-posmiertnie-uhonorowany-nagroda-grzegorza-i-wielkiego-czlowiek-wielkiej-odwagi]

[polecam:https://niezalezna.pl/311246-prezes-kaczynski-zapowiada-kolejne-wielkie-zwyciestwo-bo-dobro-musi-pokonac-zlo]

Człowiekiem Roku „Gazety Polskiej" został prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. - Ta nagroda jest dedykowana człowiekowi, który najwięcej znaczył i najwięcej dobrego zrobił dla Polski w zeszłym roku. Nie mieliśmy wątpliwości, kto to był - mówił w laudacji redaktor naczelny tygodnika Tomasz Sakiewicz.

- Ta nagroda jest zawsze bardzo wielkim zaszczytem, ale jeżeli otrzymuje się ją razem z takimi osobami, które dziś podobne nagrody otrzymały, to to jest zaszczyt jeszcze większy, zupełnie szczególny

- podziękował polityk, wskazując na dostojność pozostałych laureatów.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts