Bezpieczeństwo Polaków po tragicznych incydentach w Wielkiej Brytanii oraz przygotowania do szczytu UE27 w Bratysławie - to główne tematy piątkowej rozmowy telefonicznej premier Beaty Szydło i premier Theresy May. Po rozmowie szefowa polskiego rządu zwróciła się w nagraniu wideo do Polaków mieszkających na Wyspach.
 
Szefowe polskiego i brytyjskiego rządu rozmawiały w piątek o tragicznych incydentach, w których ucierpieli polscy obywatele przebywający w Wielkiej Brytanii. Premier Beata Szydło podziękowała premier May za wsparcie udzielone dotychczas przez władze UK w sprawie wyjaśnienia okoliczności tych zdarzeń. Wyraziła także nadzieję na rozwój współpracy na rzecz zwalczania ksenofobii oraz poprawy atmosfery towarzyszącej obecności Polaków na Wyspach Brytyjskich. Premier Polski i Wielkiej Brytanii uzgodniły, że wypracują mechanizmy współdziałania służb obu państw, które zapobiegną podobnym sytuacjom w przyszłości.
 
Premier Szydło wymieniła z premier May opinie dotyczące reform Unii Europejskiej, w kontekście przygotowań do szczytu liderów państw Unii Europejskiej, który odbędzie się (bez udziału Wielkiej Brytanii) 16 września w Bratysławie.
 
Szefowe rządu uzgodniły również, że w tym roku odbędą się pierwsze polsko-brytyjskie konsultacje międzyrządowe.
 
Po rozmowie telefonicznej, na stronie internetowej Kancelarii Premiera opublikowano nagranie wideo, w którym Beata Szydło zwróciła się, do mieszkających na Wyspach Polaków.

Szanowni Państwo. Wiem, że ostatnie tygodnia dla Was Polaków, mieszkających w Wielkiej Brytanii nie były łatwe. Te haniebne incydenty nie powinny były się nigdy wydarzyć. Nie powinny mieć miejsce. Robimy wszystko, żeby je wyjaśnić, ale przede wszystkim robimy wszystko, żeby Wasze bezpieczeństwo było jak najlepsze

 – zaznaczyła szefowa polskiego rządu.

Obejrzyj nagranie