Amber Gold: ktoś wpływa na zeznania świadków? W tle tajemnicza grupa osób

  

W internecie istnieje tajna grupa byłych pracowników Amber Gold. Krąg ten ma wpływać na zeznania świadków w tej sprawie oraz wymieniać się informacjami związanymi z procesem. Tomasz Adamski, rzecznik sądu, ujawnił zeznania jednego ze świadków, który potwierdza istnienie grupy. W Sądzie Okręgowym w Gdańsku trwa proces w sprawie Amber Gold. 

Od marca przed gdańskim Sądem Okręgowym toczy się proces Amber Gold. W sprawie jest około 19 tys. osób pokrzywdzonych i 430 świadków.

Sam akt oskarżenia to 9 tys. stron. Akta całego śledztwa liczą aż 16 tys. tomów. O skali sprawy najlepiej świadczy fakt, że Prokuratura Okręgowa w Łodzi, która prowadziła śledztwo musiała wynająć ciężarówkę i zewnętrzną firmą transportową, która ma dostarczyć akta śledztwa do sądu w Gdańsku.

W internecie funkcjonuje tajna grupa byłych pracowników Amber Gold. Jej członkowie - to także zarazem pokrzywdzeni przez spółkę - mogą wymieniać się informacjami związanymi z procesem i wpływać na zeznania świadków – podało rmf24.pl.

Grupa jest zamknięta. Fakt jej istnienia pojawił się w zeznaniach jednego ze świadków wezwanych przez prokuraturę. Informację potwierdził Tomasz Adamski.

Świadek potwierdził, że istnieje grupa na portalu społecznościowym. Jest to grupa byłych pracowników, którzy wymieniają informacje dotyczące ogólnie mówiąc sprawy. Natomiast nie była w stanie sprecyzować, jakie to są informacje. Twierdziła, że tak pilnie grupy nie śledzi

– powiedział rzecznik.

Dodał, że strony procesu muszą sprawdzić o czym rozmawiali członkowie owej grupy. Gdyby okazało się, że usiłowano nakłaniać kogoś do składania określonych zeznań, to prokuratura z urzędu wszcznie śledztwo w tej sprawie.

Marcinowi P. oraz jego żonie Katarzynie P. - byłym szefom Amber Gold - zarzuca się w sumie 14 przestępstw. Chodzi przede wszystkim o wyłudzenia na wielką skalę, ponad 800 mln zł. Pieniądze kilkunastu tysięcy klientów miały być zainwestowane w złoto. W rzeczywistości tylko 10 mln zł zostało ulokowane w tym kruszcu. Grozi im do 15 lat więzienia.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: rmf24.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Litwa zabiega o tekę unijnego komisarza. Wskazano dziedziny w kręgu zainteresowań rządu

/ pixabay.com/CC0/dimitrisvetsikas1969

  

Litwa w nowej Komisji Europejskiej będzie ubiegała się o tekę komisarza ds. energii, gospodarki lub ochrony granic zewnętrznych – przekazał dzisiaj premier Saulius Skvernelis po spotkaniu w Wilnie z wiceprzewodniczącym KE ds. unii energetycznej Maroszem Szefczoviczem.

- Litwa będzie ubiegała się o ważną tekę w tych dziedzinach, w których ma znaczący dorobek i kompetencje

 - cytuje Skvernelisa komunikat prasowy rządu. Zaznacza się w nim, że dla Litwy „priorytetowymi dziedzinami pozostają dziedziny związane z gospodarką i energetyką” i że „konieczny jest przełom w sprawie ochrony zewnętrznej granicy Unii Europejskiej”.

Premier wskazał, że Litwa „poprze ambitny plan przejścia Europy do neutralnej dla klimatu gospodarki do 2050 r.”.

- Powinniśmy jednak obronić konkurencyjność swego przemysłu, uwzględnić możliwości oraz różnice ekonomiczne i społeczne państw Unii Europejskiej

 - zaznaczył.

Według niego priorytetem Litwy jest synchronizacja do 2025 r. sieci elektroenergetycznych państw bałtyckich, które obecnie są połączone pierścieniem przesyłowym z Białorusią i Rosją z Europą Zachodnią przez Polskę.

Skvernelis podkreślił też, że elektrowania atomowa na Białorusi, powstająca ok. 50 km od litewskiej stolicy, „jest wyznawaniem dla całej Unii Europejskiej”.

- Celowe jest przygotowanie szerszego planu w sprawie zapewnienia bezpieczeństwa jądrowego w państwach sąsiadujących z Unią

 - zaznaczył w komunikacie.

Tematy projektów energetycznych zdominowały również piątkowe spotkanie Szefczovicza z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą. Prezydent zaproponował m.in. powołanie w Unii Europejskiej koordynatora ds. synchronizacji sieci elektroenergetycznych. Zapowiedział, że tę kwestię zamierza omówić z nowym prezydentem Łotwy. Spotkanie obu prezydentów, Gitanasa Nausedy i Egilsa Levitsa, zaplanowane jest w najbliższy wtorek.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl