Nie przegap! W piątek premiera „Smoleńska”

  

Już 9 września w kinach premiera długo oczekiwanego filmu „Smoleńsk” w reżyserii Antoniego Krauzego. Natomiast uroczysta premiera z udziałem rodzin smoleńskich i władz odbyła się w poniedziałek, 5 września w Teatrze Wielkim.

Michał Rachoń na łamach „Gazety Polskiej Codziennie” podkreślił, dlaczego film warto zobaczyć.

W sprawie filmu „Smoleńsk” stronnicy odpowiedzialnych za 10 kwietnia mogliby polemizować z niejednym: fabułą, scenariuszem, kompozycją. Nie robią tego. Ludzie „Wyborczej” wybierają inną drogę – atakują to, co bezsporne: ustalone w sprawie Smoleńska fakty, które film przywołuje, i choćby dlatego warto go zobaczyć.

Jak zaznaczył dalej, powód jest jeszcze jeden:

Film opowiada historię dziennikarki polskiej telewizji informacyjnej kolportującej na polecenie szefa m.in. kłamstwa o kłótni gen. Błasika z kpt. Protasiukiem. W filmowej rzeczywistości widzimy ją zmuszaną do kłamstw na wizji. Zastanawia jedno: skoro kłamstwa w sprawie smoleńskiej są dzisiaj udowodnione, to dlaczego w tej niefilmowej rzeczywistości nikt nie odszedł w blasku fleszy z TVN-u, protestując przeciw dystrybucji smoleńskich kłamstw. Nikt z dziennikarzy salonu III RP nie wyszedł przed szereg i nie powiedział: kłamaliśmy, bo nam kazali, bo tak było wygodniej, bo wierzyliśmy w kłamstwa płynące z Moskwy. Nikt. A taką właśnie historię dziennikarki opowiada film. Historię, która, niestety, w rzeczywistości III RP nigdy się nie wydarzyła. To film o telewizji. I to – przynajmniej dla mnie – drugi powód, dla którego warto go zobaczyć.

Film „Smoleńsk” powstał na podstawie scenariusza autorstwa Antoniego Krauze, Tomasza Łysiaka, Macieja Pawlickiego i Marcina Wolskiego. W obsadzie znaleźli się m.in. Lech Łotocki- jako prezydent Lech Kaczyński, Ewa Dałkowska- jako Maria Kaczyńska a także Aldona Struzik, Jerzy Zelnik, Katarzyna Łaniewska, Marek Bukowski, Dominika Figurska, Anna Samusionek, Redbad Klynstra. Muzykę skomponował Michał Lorenc a za zdjęcia odpowiadał Michał Pakulski.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Bardzo silny wiatr w Bieszczadach

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/Angels04/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/deed.pl

  

W Bieszczadach powyżej górnej granicy lasu wiatr wieje z prędkością 65 km/godz. W czwartek rano na Połoninie Wetlińskiej, gdzie widać w promieniu pięciu kilometrów, było osiem stopni mrozu. Niektóre szlaki górskie są oblodzone.

"Bardzo silny wiatr sprawia, że temperatura odczuwalna powietrza w górnych partiach gór jest niższa niż pokazują to termometry" – przypomniał ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy GOPR Jakub Dąbrowski.

Na połoninach leży średnio 46 cm zmrożonego śniegu.

Natomiast w bieszczadzkich dolinach termometry pokazują, m.in. w Cisnej i Ustrzykach Górnych, minus jeden - dwa stopnie Celsjusza. Pokrywa śnieżna waha się od 10 do 15 cm śniegu. Jest bezwietrznie lub wieje słaby wiatr.

Niektóre szlaki turystyczne są oblodzone.

"Wybierający się w góry powinni pamiętać o odpowiednim stroju i obuwiu. Należy też zabrać ze sobą m.in. naładowany telefon komórkowy z zainstalowaną aplikacją +Ratunek+"

- dodał ratownik dyżurny.

Trwające od kilkunastu dni ferie szkolne spowodowały, że w górach jest spory ruch turystyczny. W regionie pracuje większość wyciągów narciarskich.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts