Zasieki z drutu kolczastego to za mało, by powstrzymać imigrantów z Afryki i państw Bliskiego Wschodu, którzy znaleźli się we francuskim Calais przed próbami nielegalnego dostania się do Wielkiej Brytanii. Rząd w Londynie ma zamiar wydać 17 mln funtów na budowę 4-metrowego muru, który powstrzyma uchodźców.

Już wcześniej w Calais powstało ogrodzenie z drutem kolczastym, jednak nie przeszkodziło to specjalnie migrantom. Wymyślali oni wciąż nowe sposoby, by przedostać się tunelem pod kanałem La Manche do Wielkiej Brytanii. Wcześniej musieli dostać się na ciężarówki. Bywało, że powodowali oni wypadki, obrzucali kamieniami tiry i napadali na kierowców. Niedawno doszło nawet do protestu kierowców oraz francuskich rolników, którzy byli atakowani przez uzbrojonych w maczety uchodźców.

W tzw. „dżungli”, dzikim miasteczku imigrantów pod Calais żyje około 10 tysięcy osób. Likwidacja części nielegalnego osiedla niewiele dała. Przybysze przenieśli się z południowych rejonów „dżungli” na jej północ. Większość z uchodźców chce przedostać się do Wielkiej Brytanii.

Niektórzy z kierowców wymyślają niekonwencjonalne metody, by zniechęcić imigrantów do przedostania się do ciężarówek. Jeden z nich porozwieszał na elementach swojego pojazdu fragmenty golonki. Dla muzułmanów wieprzowina to nieczyste mięso, starają się nie mieć z nim żadnego kontaktu.

Czytaj więcej: Kierowcy znaleźli sposób na „uchodźców” z Calais. Zobacz czym obwieszają swoje ciężarówki. WIDEO

Tymczasem kierowcom, u których straż graniczna kontrolująca ciężarówki przy wjeździe do eurotunelu znajdzie nielegalnych imigrantów, grożą wysokie kary.
W poszukiwaniu jedzenia uchodźcy niszczą uprawy okolicznym rolnikom. Na spadające obroty w związku z mniejszym ruchem turystycznym narzekają sklepikarze i hotelarze.

Stąd właśnie pomysł, by wybudować potężny, 4-metrowy mur, który uniemożliwi uchodźcom przedostanie się do ciężarówek zmierzających do Wielkiej Brytanii. Ma on powstać do końca tego roku. Jego konstrukcja sprawi, że dostanie się do tunelu pod kanałem La Manche będzie praktycznie niemożliwe.

Ochrona, którą umieszczamy przy wjeździe do tunelu będzie teraz lepiej wyposażona. Mur zaczniemy budować już wkrótce wraz z naszymi francuskimi partnerami

- powiedział Robert Goodwill, brytyjski minister do spraw imigracji.

Ludzie wciąż przechodzą na drugą stronę kanału. Póki co postawiliśmy ogrodzenie, teraz nadszedł czas na postawienie muru

- dodał.

Czytaj też: Dramat w Calais: „Gwałty, kradzieże, wandalizm. Cierpienie ludzi jest niewyobrażalne”. WIDEO

Tymczasem przedstawiciel brytyjskich przewoźników stwierdził, że budowa muru to pieniądze wyrzucone w błoto, a kierowcom bardziej pomogłyby patrole wojska i policji.