Premier Szydło: Mamy ambicje, aby Polska weszła do G20. To możliwe

  

– Viktor Orbán powiedział rzecz niezwykle istotną. Dotyczącą tego, że tutaj właśnie, w naszych państwach, na Węgrzech, w Polsce, na Słowacji, w Czechach, ciągle najważniejszy jest tradycyjny model życia, skoncentrowany na wartościach, na szacunku dla obywatela, i na tym, żebyśmy myśleli wspólnie o rozwoju – mówiła dziś w wywiadzie dla TVP Info premier Beata Szydło.

Szefowa polskiego rządu bierze udział w trzydniowym XXVI Forum Ekonomicznym, które odbywa się w Krynicy-Zdrój.

Grupa Wyszehradzka, Europa Środkowo-Wschodnia nabiera coraz większego znaczenia. To dzisiaj tutaj przyjeżdża się, żeby konsultować ważne zmiany w Europie. My mamy jasny przekaz. Chcemy Europy bezpiecznej, chcemy Europy nastawionej na rodziny, na ludzi. Chcemy żeby Europa dawała bezpieczeństwo swoim obywatelom i żeby zajmowała się sprawami obywateli. Viktor Orbán powiedział rzecz niezwykle istotną. Dotyczącą tego, że tutaj właśnie, w naszych państwach, na Węgrzech, w Polsce, na Słowacji, w Czechach, ciągle najważniejszy jest tradycyjny model życia, skoncentrowany na wartościach, na szacunku dla obywatela, i na tym, żebyśmy myśleli wspólnie o rozwoju

– powiedziała premier Szydło.

Jak zaznaczyła, „Unia musi wrócić do korzeni i skoncentrować się na sprawach ludzi”.

Zagwarantować pracę i bezpieczeństwo, skupić bardziej na gospodarce i przywrócić większą rolę parlamentów narodowych. Nie może być tak, że decyzje zapadają arbitralnie w Brukseli i są przerzucane na państwa narodowe. Kryzys migracyjny pokazał, że nie można wszystkim państwom naruszać jednakowych zasad. Kolejne kroki będą wymagały zaś bardziej dogłębnych zmian instytucjonalnych. Komisja Europejska nie zajmuje się tym, co zapisano traktach, ale uprawia politykę. Polska jest tego dobrym przykładem. Być może trzeba będzie także wrócić do dyskusji i zmienić traktat nicejski

– dodała polityk.

Beata Szydło uznała, że Polska może dołączyć do grupy dwudziestu najbardziej wpływowych państw świata.

Mamy ambicje, aby wejść do grupy G20. I jest to możliwe, jeżeli wykorzystamy swoją szansę. To wszystko zależy od tego, czy potrafimy wykorzystać dzisiaj potencjał naszych przedsiębiorców i naszej gospodarki

– stwierdziła.

Szefowa polskiego rządu w wywiadzie dała ocenę obecnej sytuacji w Unii Europejskiej.

Europa Środkowo-Wschodnia musi wykorzystać w tej chwili ten moment i pokazać, że Unia Europejska, to nie jest tylko Europa Zachodnia. To jest również nasz region, to są państwa bałtyckie, i szerzej. UE musi pochylać się nad problemami 27 krajów w tej chwili. Jeszcze Wielka Brytania oficjalnie nie wystąpiła więc 28, ale po wystąpieniu Wielkiej Brytanii, 27 państw. Dotychczas zdarzało się, że lobby poszczególnych tych silniejszych państw próbowało narzucać innym swoje rozwiązania. Ten czas minął. Ten czas się skończył i tutaj ze strony Europy Środkowo-Wschodniej jest zdecydowane wyjście do przodu. My chcemy zreformować UE. Natomiast inną kwestą jest też sprawa bezpieczeństwa. Rzeczywiście dla UE, dla wielu państw UE, polityków UE, konflikt na Ukrainie nie ma wielkiego znaczenia. Dlatego, że im się wydaje, że jeżeli nie graniczą z Ukrainą, że to jest oddalone, że to ich nie dotyczy. Proszę zwrócić uwagę na słowa które powiedział śp. pan prezydent Lech Kaczyński w Gruzji. Kiedy wskazał bardzo wyraźnie – „teraz jest Gruzja, a potem będą inne państwa”. Wiele czasu nie upłynęło. Europa musi zdawać sobie z tego sprawę, że bezpieczeństwo Europy to jest bezpieczna Ukraina. To nie jest tak, że ten konflikt dotyczy tylko i wyłącznie Ukrainy

– podsumowała premier Beata Szydło.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

80 lat od napaści sowieckiej Rosji na Polskę. "Oddajemy hołd poległym i pomordowanym"

zdjęcie ilustracyjne / twitter.com/Michał Dworczyk

  

80-ta rocznica ataku sowieckiej Rosji na Polskę - w konsekwencji dziesiątki tysięcy Polaków zostało zamordowanych, ponad milion zesłanych, a Polska utraciła połowę terytorium; dziś oddajemy hołd poległym i pomordowanym na Wschodzie - napisał na Twitterze szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk. 17 września 1939 r., łamiąc obowiązujący polsko-sowiecki pakt o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej.

Rosja sowiecka zrealizowała tym samym ustalenia zawarte w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow. Brzmiał on następująco: "W wypadku terytorialnych i politycznych przekształceń na terenach należących do Państwa Polskiego granica stref interesów Niemiec i ZSRS przebiegać będzie w przybliżeniu po linii rzek Narwi, Wisły i Sanu. Kwestia, czy w obopólnym interesie będzie pożądane utrzymanie niezależnego Państwa Polskiego i jakie będą granice tego państwa, będzie mogła być ostatecznie wyjaśniona tylko w toku dalszych wydarzeń politycznych. W każdym razie oba rządy rozstrzygną tę kwestię na drodze przyjaznego porozumienia".

Konsekwencją sojuszu dwóch zbrodniczych totalitaryzmów był rozbiór osamotnionej w walce Polski.

"17 września. 80-ta rocznica ataku sowieckiej Rosji na Polskę. W konsekwencji dziesiątki tysięcy Polaków zostało zamordowanych, ponad milion zesłanych, a Polska utraciła połowę terytorium. Dziś oddajemy hołd poległym i pomordowanym na Wschodzie. Wspominamy Kresy..."

- napisał na Twitterze Dworczyk.

W związku z 80-leciem agresji Związku Sowieckiego na Polskę minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski oraz prezes IPN Jarosław Szarek zaprezentują na konferencji prasowej w Warszawie najnowsze materiały edukacyjne dla nauczycieli na rok szkolny 2019/2020 dotyczące losów Polaków podczas II wojny światowej.

Podczas konferencji omówiona zostanie współpraca MEN i IPN na polu edukacyjnym oraz zaprezentowane zostaną nowe propozycje nauczania o najnowszej historii Polski. Przedstawione mają być także główne założenia dotyczące szkoleń i warsztatów dla nauczycieli, szerszej dostępności i wykorzystania przez uczniów portali tematycznych przygotowanych przez IPN. Po konferencji kilkudziesięciu nauczycieli historii weźmie udział w warsztatach, podczas których zostaną wykorzystane najnowsze teki edukacyjne IPN "Sowiecka agresja i okupacja Polski 1939-41" i "Zbrodnia Pomorska" oraz gra edukacyjna "Polskie Państwo Podziemne".

Uroczystości z udziałem m.in. Federacji Rodzin Katyńskich odbędą się także w Muzeum Katyńskim oraz przy pomniku Poległym i Pomordowanym na Wschodzie, gdzie - jak zapowiadają władze miasta - zaplanowano m.in. apel pamięci i złożenie wieńców.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl