– Nasza rozmowa była skoncentrowana na sytuacji Polaków w Wielkiej Brytanii oraz na wyjaśnieniu ostatnich wydarzeń. Pani minister Amber Rudd zapewniła nas, że będzie przypatrywała się bacznie postępowaniu, którego celem jest ujawnienie sprawców – mówił w Londynie po spotkaniu z ministrami spraw wewnętrznych i spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii szef MSWiA Mariusz Błaszczak.

Minister Mariusz Błaszczak oraz Witold Waszczykowski, minister spraw zagranicznych spotkali się dzisiaj z szefową brytyjskiego MSW Amber Rudd i szefem dyplomacji Borisem Johnsonem.

Ministrowie wylecieli do Londynu w związku z wczorajszym, drugim w ostatnim czasie atakiem na polskich obywateli w angielskim mieście Harlow. Kilka dni wcześniej na skutek poniesionych w podobnej napaści obrażeń zmarł pobity w tym samym mieście Polak.

Szef MSWiA po spotkaniu wyraził zdziwienie tym, że sześciu zatrzymanych młodocianych sprawców zostało wypuszczonych za kaucją przez brytyjski wymiar sprawiedliwości. Minister zaznaczył, że postępy w prowadzonym śledztwie będą przekazywane polskiej policji.

Jutro odbędzie się spotkanie polskich funkcjonariuszy z policjantami hrabstwa Essex

– podkreślił szef MSWiA.

Minister Mariusz Błaszczak podczas spotkania z minister Amber Rudd i ministrem Borisem Johnsonem zwrócił także uwagę na to, że w brytyjskich mediach pojawiają się  nieusprawiedliwione ataki na Polaków lub obywateli polskiego pochodzenia. Jak zaznaczył szef MSWiA, minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii zapewnił, że będzie się przyglądał każdej takiej sprawie.

Przypomnieliśmy władzom Wielkiej Brytanii, że Polacy zasługują na ochronę. Polacy są grupą, która dobrze integruje się ze społeczeństwem brytyjskim, która ciężko pracuje, płaci podatki i zasługuje na ochronę i opiekę

– podkreślał po spotkaniu minister Witold Waszczykowski oraz zapewnił, że wielu polityków brytyjskich wyraziło potępienie dla tych incydentów.

W spotkaniu w Londynie brali udział również m.in. Komendant Główny Policji nadinsp. Jarosław Szymczyk oraz Jakub Skiba, Sekretarz Stanu w MSWiA.