Marszałek Senatu Stanisław Karczewski zapowiedział powołanie Rady Konsultacyjnej ds. Polonii. Powstanie tego organu spowodowane jest ostatnimi atakami na Polaków, do których doszło w Wlk. Brytanii.

Rada Konsultacyjna ds. Polonii ma działać przy Marszałku Senatu i zajmować się m.in. Kwestiami związanymi z zapewnieniem odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa Polaków mieszkających poza granicami kraju.

- To bardzo dobra decyzja pani premier, która poprosiła trzech ministrów o zwizytowanie Wielkiej Brytanii, o rozmowy. Jest to wyraz dbałości o bezpieczeństwo Polaków, nie tylko w Polsce, ale także poza granicami. Dziś powołuję Radę Konsultacyjną ds. Polonii przy Marszałku Senatu – mówił marszałek Senatu na antenie Radia24.

O wizycie trzech polskich ministrów w Wielkiej Brytanii mówił także na antenie RMF FM szef MSZ Witold Waszczykowski.

W Polsce na pewno Polacy są bezpieczni, a w Wielkiej Brytanii? Chcemy to wyjaśnić. Już na ten temat rozmawialiśmy o tym od wielu miesięcy, z tym i poprzednim rządem Wielkiej Brytanii. Za każdym razem rozmawialiśmy o tym. To jest odpowiedzialność państwa goszczącego. Możemy tylko przypominać, sprawdzać czy wszystkie procedury są przestrzegane przez władze, czy nie ma tu jakiejś dyskryminacji – czy bardziej własna nacja nie jest chroniona – mówił minister spraw zagranicznych.