18-letni saksofonista z Gorlic Łukasz Dyczko został laureatem konkursu Eurowizji Dla Młodych Muzyków, którego finał odbył się w sobotę wieczorem w niemieckiej Kolonii. Łukasz Dyczko jest trzecim Polakiem, który zwyciężył w tym konkursie. W 1992 roku pierwsza nagroda przypadła polskiemu skrzypkowi Bartłomiejowi Niziołowi, a 2000 r. główną nagrodę otrzymał pianista Stanisław Drzewiecki.

Młody wykonawca zachwycił komisję brawurowym wykonaniem „Rapsodii” Andre Waigneina podczas finałowego koncertu w Kolonii. Zaledwie 18-letni Polak pokonał rywali z 10 krajów, w tym ze Szwecjji, Niemiec, Czech i Austrii. Łukasz Dyczko uznany za najlepszego młodego muzyka-instrumentalistę otrzymał nagrodę w wysokości 10 tys. euro i zaproszenie do wspólnego koncertu z orkiestrą symfoniczną stacji WDR. Drugie miejsce zajął Robert Bily z Republiki Czeskiej, a trzecie Dominik Wagner z Austrii. 

Młody saksofonista jest trzecim w historii Polakiem, który zwyciężył w tym konkursie. W 1992 roku pierwsza nagroda przypadła polskiemu skrzypkowi Bartłomiejowi Niziołowi, a 2000 r. główną nagrodę otrzymał pianista Stanisław Drzewiecki. 

OBEJRZYJ WIDEO: