Lukoil pod nowym szyldem, ale kapitał ten sam

  

Austriacka Amic Energy Management, która przejęła polską sieć stacji Lukoil, jest zainteresowana jej rozwojem. Firma nie wyklucza przejęć konkurencyjnych stacji, jeśli tylko nadarzą się okazje – dowiedział się portal Wnp.pl. Eksperci uznają Amic za firmę powiązaną z rosyjskim kapitałem.

Przypomnijmy, że umowa przejęcia przez Amic Energy 116 stacji Łukoil została podpisana na początku lutego 2016 r. Nowy właściciel ma jeszcze w tym roku podjąć decyzję o ewentualnej zmianie nazwy Łukoil na Amic. Analizy trwają, ale wszystko wskazuje na to, że Lukoil zniknie z polskiego rynku, a pojawi się Amic. Tak stało się na rynku ukraińskim, kiedy w 2015 r. firma przejęła stacje rosyjskiego koncernu. Kiedy Amic Energy pojawił się na polskim rynku, konkurenci i eksperci zaczęli przyglądać się firmie. Ich podejrzenie wzbudziło to, że mało znana spółka kupiła nie tylko stacje benzynowe w Polsce, ale także na Litwie i Łotwie. Günter Maier, dyrektor zarządzający Amic Energy, nie ukrywał, że przejęcie sieci Łukoil w tych krajach i w Polsce jest znaczącym krokiem do budowania działalności detalicznej w Europie Środkowej i Wschodniej.

Konkurenci i eksperci dopatrzyli się, że Amic ma na swoim koncie wyłącznie transakcje z Łukoilem. Na dodatek osoby zatrudnione w Amicu, np. Robert Novek, pracowały wcześniej dla Łukoila, a kontrole nad stacjami na Łotwie i Litwie mają sprawować spółki Luktarna i Viada Baltija kojarzone z kierownictwem Łukoil Baltija. Ponadto wielu menedżerów Amic Energy było związanych w przeszłości z austriackim OMV, który mocno współpracuje z Rosją. Z powodu tych powiązań konsumenci na Ukrainie zaczęli bojkotować stacje paliw Amica.

Oficjalnie Amic Energy Management GmbH jest niezależnym funduszem inwestującym w projekty energetyczne w Europie Środkowej i Wschodniej. Prowadzi też działalność doradczą. Siedzibę ma w Wiedniu.

Lukoil nie miał sukcesów w Polsce, na Litwie i Łotwie. Antyrosyjskie nastroje nie pozwalały na rozwój i stały się powodem wycofania się koncernu z tych rynków – przyznał prezes Łukoila Wagit Alekperow. Zdaniem obserwatorów rynku transakcja przejęcia stacji Łukoil przez Amic jest tylko próbą rosyjskiego koncernu poprawienia wizerunku za parawanem austriackiej spółki i zachodnich menedżerów. Przykładowo, przewodniczącym rady nadzorczej Amic jest dr Wolfgang Ruttenshtorferr, który wcześniej był ministrem finansów Austrii.

Kiedy Łukoil kilka lat temu starał się rozpychać na polskim rynku, eksperci podkreślali wówczas, że Rosjanie zrobią wszystko, żeby wejść nie tylko do Polski, ale też do Europy ze swoimi produktami naftowymi. To bardziej opłacalna działalność aniżeli dostawy ropy. Mówiło się nawet o porozumieniu BP z Gazpromem i przejęciu jego stacji w Polsce lub też sieci Shell. Obie firmy dementowały te informacje. Eksperci takich scenariuszy jednak nie wykluczali. Według nich tylko przejęcie dużej sieci daje szanse na umocnienie się na rynku, budowanie jej od zera praktycznie nie wchodzi w grę. Wszystko wskazuje na to, że Łukoilowi nie udało się podbić rynku pod własną marką, teraz próbuje uczynić to z logo Amic. Duży opór będą stanowiły krajowe koncerny, które także rozszerzają sieć.

Na koniec czerwca w Polsce funkcjonowały 6664 stacje paliw, o ponad 60 więcej niż z końcem poprzedniego roku – podała Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego. To najwięcej od końca 2013 r. Do koncernów krajowych PKN Orlen i Grupy Lotos należy 33,6 proc. stacji, do koncernów zagranicznych – 22 proc. (liderem jest brytyjski BP, kolejne miejsce zajmuje Shell, Statoil, Łukoil),
do niezależnych operatorów – blisko 42 proc., do sieci przymarketowych – 3 proc.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Tagi

Wczytuję komentarze...

Co warto wiedzieć o Memorial Day? Waszyngton - miejsce, które trzeba odwiedzić!

/ fot. Małgorzata Schulz/niezalezna.pl

  

W nadchodzący poniedziałek cała Ameryka będzie obchodzić (Memorial Day), święto upamiętniające tych, którzy zginęli w trakcie odbywania służby wojskowej. To długi weekend, podczas którego warto odwiedzić miejsca takie, jak Waszyngton. Zwiedzanie stolicy USA położonej pomiędzy stanami Maryland i Wirginia, to niewątpliwie najlepsza lekcja historii.

Główną atrakcją turystyczną Waszyngtonu obok Białego Domu, Biblioteki Kongresu, kompleksu muzeów Smithsonian jest Kapitol.

Amerykański parlament jest położony na wzgórzu Kapitol i otoczony malowniczym parkiem. Tutaj często odbywają się koncerty, wystawy oraz uroczystości z okazji obchodów świąt państwowych.

Jak podają rządowe statystki do stolicy USA rocznie przybywa około 19 milionów turystów, którzy wydają tam przynajmniej 7 bilionów dolarów. Jest to znaczący zastrzyk w budżecie miasta i pozwala władzom na utrzymanie niższych podatków w Dystrykcie Kolumbia.

Do stolicy przybywają liczne wycieczki szkolne aby tutaj uczyć dzieci i młodzież ze szkół podstawowych oraz średnich jak w stanach działa proces legislacyjny.

W kolejce do zwiedzania Kapitolu nieraz trzeba czekać nawet kilka godzin. Można zarejestrować się przez internet aby uniknąć kolejek. Parlament USA otwarty jest dla zwiedzających od godziny 8:30 rano do 16:30.

Waszyngton to miejsce skrajnych warunków klimatycznych, ostrych zim kiedy to temperatura spada nawet do minus 15 stopni Celsjusza i upalnych letnich miesięcy kiedy temperatury dochodzą do 38 stopni Celsjusza. W lutym siedziba kongresu była zamknięta z powodu śnieżycy przez 4 dni.
Temu regionowi nie obce są tornada. Trzy dni temu ewakuowano pracowników kongresu z powodu zagrożenia nadchodzącym tornadem, które przeszło obok Kapitolu.

Jednak statystyki pokazują, że nawet ekstremalne warunki pogodowe nie odstraszają turystów.

 

 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl