Zgodnie z postanowieniami Traktatu o Otwartych Przestworzach (TOP), rosyjscy inspektorzy odbędą w tym tygodniu lot obserwacyjny nad Polską. Jak zawsze podczas zadania, na pokładzie samolotu towarzyszyć im będzie polski, 6-osobowy zespół TOP, nadzorujący prawidłowość lotu.

Jak informuje Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych (DG RSZ), obecna misja będzie drugim i ostatnim w tym roku lotem obserwacyjnym Rosjan nad Polską. Dystans lotu obserwacyjnego An-30B nad Polską wyniesie ok 1400 km i zostanie wykonany w czwartek, w rejonie północno-zachodniej Polski.

Polska wykonała już przyznane w traktacie TOP dwa loty nad grupą państw Rosja-Białoruś oraz wspólnie ze Słowakami lot nad Ukrainą. Tym samym zrealizowano plan tegorocznej działalności weryfikacyjnej.

Traktat o Otwartych Przestworzach został zawarty 24 marca 1992 roku w Helsinkach. Jego członkami są 34 państwa. Głównym jego celem jest zwiększenie poprzez obserwację z powietrza otwartości i przejrzystości działań wojskowych podejmowanych przez państwa-strony. Roczne plany TOP określają liczbę lotów obserwacyjnych, które każde z państw-stron ma prawo wykonać nad terytorium innych państw lub obowiązek przyjąć u siebie – przypomina Dowództwo Generalne RSZ.