Żołnierze kompanii manewrowej XXXIV. Zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Kosowie uczestniczyli w ćwiczeniu z wojskami pod kryptonimem „Stalwart Strike III” – informuje Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Manewry charakteryzowały się dużym realizmem i dynamiką. Scenariusz ćwiczenia zakładał kilka etapów: przemieszczenie sił i środków do wyznaczonego rejonu, które realizowane było sposobem kołowym i powietrznym z użyciem śmigłowców UH 60 Black Hawk, przejęcie kontroli nad nielegalnie zgromadzonym tłumem, usunięcie i pokonanie barykad, opanowanie zajętej tzw.  infrastruktury krytycznej oraz wykonanie procedury uwolnienia nielegalnie przetrzymywanych osób (ang. Cordon and Search) – czytamy na oficjalnym portalu DO RSZ. 

Ćwiczenie osiągnęło zakładane cele szkoleniowe. Uzyskane w jego toku doświadczenia oraz wnioski przyczynią się do dalszego  doskonalenia umiejętności żołnierzy, wchodzących w skład międzynarodowego batalionu (FCP – Forward Command Post). Pomogą również w usunięciu niedociągnięć dla efektywniejszego współdziałania w rejonie działań mandatowych Sił Międzynarodowych KFOR – podaje Dowództwo Operacyjne.