Za mundurem Norweżki sznurem

  

Wprowadzenie w Norwegii w 2015 roku obowiązkowej służby wojskowej dla kobiet się sprawdza. Rocznik 1997, który rozpoczął służbę wojskową w tym roku składa się w 1/3 z kobiet spośród około 10 tysięcy rekrutów. Przed wprowadzeniem obowiązkowej służby dla kobiet współczynnik ten wynosił raptem 14 proc.– informuje francuska agencja prasowa AFP

Dla rządzących w Oslo obowiązkowa służba dla kobiet jest kolejnym korkiem zmierzającym do równouprawnienia płci i czyni to Norwegię jedynym państwem pośród krajów NATO, w których obowiązek służby wojskowej obejmuje zarówno kobiety jak i mężczyzn. Warto natomiast przypomnieć, że już ponad 40 lat temu rządzący w Norwegii wprowadzili ustawę dającą możliwość kobietom zaciągnięcia się na ochotnika do norweskiej armii. Poborowych traktuje się jednakowo. Mężczyźni i kobiety śpią, ćwiczą i jedzą razem.Służba wojskowa w Norwegii trwa 19 miesięcy i składa się z 12 miesięcy szkolenia, natomiast reszta rozłożona jest na coroczne ćwiczenia.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Okradł babcię. Pieniądze wydał na gry

/ pixabay.com

  

50 zarzutów włamań na konto bankowe usłyszał 20-latek, który dokonywał płatności za zakupy internetowe i wypłacał pieniądze z bankomatu posługując się kartą płatniczą swojej babci. Mężczyzna przyznał policjantom z Leszna (woj. wielkopolskie), że większość pieniędzy wydał na gry internetowe.

Rzecznik leszczyńskiej policji asp. sztab. Monika Żymełka, 20-latek przez cztery miesiące wypłacił z konta babci prawie 8 tys. zł. Mężczyzna został zatrzymany w ostatnich dniach.

"Śledczy ogłosili mu ponad 50 zarzutów włamań na konto bankowe, bo w ten sposób traktowane jest posługiwanie się kartą płatniczą przez nieuprawnioną osobę, która wypłacając pieniądze lub płacąc za zakupy, przełamuje bariery elektroniczne w systemie płatności bezgotówkowej. Mężczyzna przyznał policjantom, że praktycznie całość pieniędzy przeznaczył na wydatki związane ze swoją pasją, czyli grami internetowymi"

- powiedziała Żymełka.

Poszkodowaną jest 75-letnia mieszkanka Leszna. Jej wnukowi grozi do 10 lat więzienia.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts