Kilkadziesiąt skrzynek z ponad 35 tys. nabojów oraz znaczną liczbę pocisków do ręcznych granatników przeciwpancernych i rakiety wykryli polscy żołnierze w Afganistanie - poinformowały w poniedziałek służby prasowe polskiego kontyngentu. 

Operację przeprowadzono w piątek w dystrykcie Waghez prowincji Ghazni, za którą odpowiadają polscy żołnierze sił ISAF.
Dzięki informacjom wywiadowczym żołnierze 1. kompanii zmotoryzowanej stacjonującego w bazie Ghazni zgrupowania bojowego Alfa przeprowadzili we wskazanej wiosce operację typu "otocz i przeszukaj"; podczas akcji znaleźli kryjówkę rebelianckich bojowników.

Żołnierze znaleźli amunicję do różnego rodzaju broni strzeleckiej oraz pociski do ręcznych granatników przeciwpancernych, a w schowku pod jednym z domów żołnierze natrafili na rakiety 107 mm, używane do ostrzału obiektów afgańskiej i baz sił koalicyjnych. W budynku znajdowało się zamurowane wejście do dwupoziomowych podziemnych pomieszczeń.

Także w piątek druga kompania tego samego zgrupowania bojowego wykryła i unieszkodliwiła przydrożny ładunek wybuchowy.

W Afganistanie trwa rotacja polskiego kontyngentu. Żołnierze kończącej misję ósmej zmiany, której trzonem są pododdziały 10. Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa, przekazują doświadczenia kolegom z 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej z Międzyrzecza.