– Mamy prawo być z was dumni, z tego co codziennie dokonujecie, z waszego wielkiego wysiłku, z waszej determinacji, z waszej pracy – powiedział minister obrony narodowej Antoni Macierewicz zwracając się do lotników podczas ich święta.

W sobotę w 31 Bazie Lotnictwa Taktycznego Poznań-Krzesiny szef MON uczestniczył w centralnych uroczystościach Święta Lotnictwa Polskiego oraz 10-lecia służby samolotów F-16 w polskich Siłach Powietrznych. Uroczystości odbyły się z udziałem i pod Patronatem Honorowym prezydenta RP, zwierzchnika Sił Zbrojnych Andrzeja Dudy.

Heroizmu i męstwa w bitwach nigdy nam nie brakowało – mówił biskup polowy WP Józef Guzdek podczas mszy św., która rozpoczęła tegoroczne obchody. – Jedną z najpiękniejszych kart polskiego oręża napisali żołnierze spod znaku biało-czerwonej szachownicy – podkreślił.

Przed południem prezydent Andrzej Duda odsłonił tablicę upamiętniającą parę prezydencką Lecha i Marię Kaczyńskich oraz gen. broni pil. Stanisława Targosza, który był dowódcą Sił Powietrznych w listopadzie 2006 r., gdy samoloty F-16 uroczyście przyjmowano w Krzesinach na wyposażenie lotnictwa wojskowego. W uroczystości wzięła udział ówczesna para prezydencka.

Prezydent Duda odsłonił w Krzesinach również pomnik gen. pil. Andrzeja Błasika – następcy gen. Targosza na stanowisku dowódcy Sił Powietrznych, związanego z wdrażaniem F-16 do służby w Polsce.

CZYTAJ WIĘCEJ: Prezydent Duda: Jakże aktualne pozostają słowa Lecha Kaczyńskiego

Podczas uroczystego apelu jaki odbył się w bazie, gdzie stacjonują nowoczesne samoloty F-16 minister Antoni Macierewicz ocenił, że lotnictwo przeszło wiele zmian, a być może przełomową był wybór F-16 jako – głównego, w perspektywie, polskiego samolotu bojowego. To nie był łatwy wybór – dodał. Szef MON nawiązał też do planowanego zwiększenia obecności wojsk innych państw NATO w Polsce, mówił także o nowych wyzwaniach, które stoją przed lotnikami, których dziś odznaczono i awansowano. Akty mianowania na wyższe stopnie wojskowe i odznaczenia resortowe wręczył minister Antoni Macierewicz.

W uroczystych obchodach Święta Lotnictwa Polskiego uczestniczyli także: szefowa Kancelarii Premiera Rady Ministrów Beata Kempa, wdowa po pilocie gen. broni Stanisławie Targoszu – Barbara Targosz oraz Ewa Błasik – wdowa po zmarłym w katastrofie lotniczej po Smoleńskiem, gen. Andrzeju Błasiku. Obecni byli również przedstawiciele: kierowniczej kadry SZ RP i władz województwa wielkopolskiego.

W programie obchodów znalazły się również pokazy i piknik lotniczy.