Policjanci odzyskali cenne zabytki

Wiele wystawionych na sprzedaż zabytkowych przedmiotów zostało zabezpieczonych przez policjantów u jednego z mieszkańców powiatu świeckiego.

policja.pl
Wiele wystawionych na sprzedaż zabytkowych przedmiotów zostało zabezpieczonych przez policjantów u jednego z mieszkańców powiatu świeckiego. Dalszy bieg sprawy uzależniony jest od opinii biegłych, którzy określą pochodzenie i wartość znalezisk.

Kryminalni z komendy wojewódzkiej w Bydgoszczy kilkanaście dni temu otrzymali z jednej z instytucji w kraju, dbającej o dziedzictwo narodowe, informację o podejrzanych aukcjach na popularnym portalu internetowym. Ze wstępnych ustaleń wynikało, że wystawiane są na sprzedaż zabytki archeologiczne. W toku czynności okazało się, że z danego konta wystawionych zostało kilkaset ofert. Funkcjonariusze wystąpili o opinię do Kujawsko-Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, który wstępnie potwierdził przypuszczenia. Dalsze ustalenia wskazywały na to, że uzyskane w ten sposób kwoty wpływały na konto bankowe innej osoby niż ta, która wystawiała je na sprzedaż.

Na podstawie wszystkich zgromadzonych materiałów, kryminalni z komendy wojewódzkiej wspólnie z policjantami ze Świecia i dwoma przedstawicielami Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Toruniu weszli pod namierzony adres w Dolnej Grupie, w powiecie świeckim. Tam, w piwnicy należącej do 38-latka, znaleźli pokaźną ilość różnego rodzaju przedmiotów, których wygląd rzeczywiście wskazywał na ich historyczne pochodzenie. Z opinii konserwatorów wynika, że wśród nich znajdowały się: siekierka z brązu, różne ozdoby, naczynia i monety z czasów rzymskich oraz dwa obrazy, w których zauważono ingerencję w celu wpłynięcia na ich autentyczność. Ponadto mundurowi zabezpieczyli komputer, a także specjalistyczny sprzęt m.in. do wykrywania metalu, co świadczyć może, iż mężczyzna na własną rękę wykopywał cenne znaleziska.


fot. policja.pl

Odkrycie, jak mówią kryminalni, to „początek góry lodowej”. Teraz zabezpieczonymi przedmiotami zajmą się biegli, którzy określą ich pochodzenie oraz wartość. Dopiero od tych eksperckich opinii będzie uzależnione to czy, a jeśli tak, to jakie zarzuty usłyszy zatrzymany do wyjaśnienia sprawy 38-latek.

Zgodnie z ustawą o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, wszystkie zabytki archeologiczne z obszaru Polski bez względu na sposób odkrycia stanowią własność Skarbu Państwa i są wyłączone z obrotu handlowego. Każdy, kto wejdzie w ich posiadanie powinien o tym niezwłocznie poinformować odpowiednie instytucje.

 

Źródło: policja.pl

#zabytki #policja #handel #sprzedaż

plk
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo