Ponad 150 członków z grup rekonstrukcyjnych z Polski i zagranicy, historyczne czołgi, motocykle, ciężarówki oraz armaty mogli podziwiać warszawiacy podczas sobotniego widowiska, przypominającego walki w obronie Reduty PWPW podczas Powstania Warszawskiego.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

Ta niezwykła uliczna inscenizacja rozpoczęła się o godzinie 17.00 tuż przy głównej bramie Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych S.A. u zbiegu ulic Sanguszki i Zakroczymskiej.

W role żołnierzy oddziałów powstańczych i niemieckich wcielili się członkowie grup rekonstrukcyjnych, którym przewodziło Stowarzyszenie Grupa Historyczna „Zgrupowanie Radosław”.
W widowisku wzięli udział sprowadzone z całej Polski specjalnie na tę okazję historyczne eksponaty, a wśród nich m.in.: Borgward*, StuG IV**, Hetzer, PzKw V Panther, ciężarówka Opel Blitz, motocykle BMW, armata PAK 40, wyrzutnie Wurfgerat, Kubelwagen, Goliath,Sdkfz 251.Piknik powstańczy

Wcześniej na skwerze I Dywizji Pancernej WP przy Parku Fontann nad Wisłą odbył się piknik powstańczy PWPW, podczas którego zaśpiewała Joszko Broda z Zespołem Dzieci z Brodą (w repertuarze „Czuwaj Wiaro”) oraz Garwoliński Teatr Muzyczny „Od Czapy” (w repertuarze „Wspomnij Ziutka” i „Opowieść 44”). Uczestnicy imprezy mogli z bliska obejrzeć historyczny sprzęt wojskowy, który później
brał udział w widowisku rekonstrukcyjnym. Dzieci mogły wziąć udział w konkursach z nagrodami z wiedzy historycznej o Powstaniu Warszawskim oraz wiedzy o PWPW S.A.

Jescze  woeczorem 20.30 na budynku PWPW przy ul. Rybaki 35 wyświetlony zostanie trójwymiarowy pokaz historii PWPW, wykonany w nowoczesnej technice mappingu 3D, mającej na celu stworzenie iluzji, wrażenia trójwymiarowości obiektu i zachwiania formy poszczególnych elementów budynków.

Reduta PWPW

Reduta PWPW była niezwykle ważnym punktem oporu powstańczej Starówki, który przez 27 dni odpierał niemieckie ataki. Broniło jej wiele oddziałów Armii Krajowej, w tym zgrupowanie „Leśnik”, batalion „Kiliński” oraz samodzielna grupa PWB/17/S (Podziemna Wytwórnia Banknotów). Jako żelbetonowa twierdza, PWPW była także schronieniem dla ludności cywilnej, a dzięki poniemieckim magazynom żywności, również
jej żywicielem.

Przygoda z historią - mapping 3D

Podczas pikniku powstańczego PWPW Multimedialne widowisko splatające powstańcze losy Juliusza Kuleszy, dzieje ulicy Rybaki oraz historię PWPW pozwoli przenieść się w czasie i połączyć historię z nowoczesnością. Specjalnie dla mieszkańców Warszawy, którzy wezmą udział w pikniku powstańczym PWPW, przygotowano efektowne widowisko na budynku przy ulicy Rybaki 35. Pokazy 3D rozpoczną się o zmierzchu i potrwają do północy.Rybaki była i jest jedną z wielu ulic dzielnicy, którą znamy jako Nowe Miasto, będące niegdyś wyodrębnionym organizmem miejskim, a w dawnej historiografii nazywane również Nową Warszawą. Budynek przy ulicy Rybaki 35 jest jednak wyjątkowy. Nie tylko ze względu na urokliwą architekturę oraz nietypową numerację, która nawiązuje do przedwojennej numeracji ulicy. Budynek symbolicznie upamiętnia czasy sprzed
tragicznych wydarzeń sierpnia 1944 roku, kiedy to praktycznie cała ulica legła w gruzach.

W sobotę 27 sierpnia wyjątkowe widowisko pozwoli przenieść się w czasie i poznać dawne dzieje. Podczas efektywnego pokazu zaprezentowana zostanie życie Juliusza Kuleszy, mieszkańca Warszawy, którego historia wpisana jest i powiązana z dziejami ulicy Rybaki, a w szczególny sposób – poprzez rodzinne tradycje – związana była również z historią PWPW.


Widowisko będzie opowiadało o historii, jednak w bardzo efektywnej i nowoczesnej formie – mappingu, czyli trójwymiarowej animacji wyświetlanej na fasadzie budynku. Będzie to multimedialny pokaz wykonany w wyjątkowej technice projekcyjnej, polegającej na rozświetleniu obrazów trójwymiarowych obiektów na ścianach budynku, przy uwzględnieniu indywidualnej architektury budowli. Dzięki temu powstaje wrażenie iluzji, a światło projektów rzutowane na ściany obiektu pozwala stworzyć obrazy 3D.Multimedialny pokaz łączący muzykę, animacje oraz efekty specjalne, jest częścią pikniku powstańczego PWPW, który odbędzie się 27 sierpnia na skwerze I Dywizji Pancernej WP przy Parku Fontann nad Wisłą. Multimedialne pokazy będą odbywały się od godz. 20.30 do północy.
Więcej zdjęć na stronie pwpw.pl