Przyszłość Unii Europejskiej po Brexicie, kwestie bezpieczeństwa, sytuacja na Ukrainie oraz przygotowania do szczytu UE w Bratysławie – to główne tematy piątkowych rozmów szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej (V4) z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Dziś w Warszawie odbyło się ich spotkanie, którego gospodarzem była premier Beata Szydło.

Polska premier podkreśliła, że dla Polski silna UE to gwarancja bezpieczeństwa rozwoju państwa i bezpieczeństwa obywateli.

Rozmowy w Warszawie dotyczyły między innymi planowanych reform w UE oraz spraw bezpieczeństwa wewnętrznego i zewnętrznego Unii, skutecznego przeciwdziałania terroryzmowi oraz kryzysu migracyjnego.

Beata Szydło akcentowała, że trzeba poszukiwać projektów, które łączą, a nie takich, które dzielą.

Cały czas trzeba wyciągać wnioski i przygotowywać takie zmiany, które będą czyniły Unię Europejską silniejszą 

- powiedziała. Dodała, że z szefami rządów państw Grupy Wyszehradzkiej omawiano najważniejsze obszary współpracy.

Na spotkaniu w Warszawie omawiano też natężenie działań militarnych ze strony Federacji Rosyjskiej.

Z rosnącym zaniepokojeniem obserwujemy informacje dotyczące pogorszenia sytuacji bezpieczeństwa na Ukrainie. Ma to bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo całej UE. Inspirowane z Moskwy zwiększenie napięcia regionalnego nie służy budowaniu zaufania i przewidywalności w Europie 

- dodała premier.  

Tematem podjętych rozmów były również przygotowania do nieformalnego szczytu szefów rządów UE27 w Bratysławie 16 września, który zajmie się sprawą funkcjonowania Unii po wyjściu Wielkiej Brytanii.

Musimy wyciągnąć wnioski z referendum brytyjskiego; wprowadzić zmiany, których oczekują Europejczycy, aby nie było już pokusy w innych państwach do opuszczania naszego grona

-  zaznaczyła szefowa polskiego rządu.