Wojna hybrydowa. Jest pomysł na to, jak przeciwstawić się Kremlowi

Konrad Wysocki

Wiceszef działu świat w \"Gazecie Polskiej Codziennie\" oraz dziennikarz działu Obrona Narodowa w tygodniku „Gazeta Polska”.

Kontakt z autorem

  

Polska i Holandia zacieśnią współpracę w walce z rosyjską propagandą. Jednym z pomysłów jest stworzenie specjalnej platformy medialnej, która w rzetelny sposób informowałaby Holendrów o Rosji i działaniach jej władz. – Polska powinna wspomóc Holandię w tym projekcie, chociażby ze względu na dobro własnych obywateli – mówi „Codziennej” Małgorzata Krakowska, ekspert portalu Sztab.org.

Zdaniem Huberta Smeetsa, wieloletniego korespondenta holenderskiej gazety „NRC Handelsblad” w krajach byłego Związku Sowieckiego, obywatele Holandii wiedzą bardzo niewiele o Rosji i jej władzach, czerpiąc głównie informacje z takich mediów, jak prokremlowska telewizja Russia Today i powiązane z nią serwisy internetowe.

Rosja wykorzystuje taką sytuację do kreowania własnej, alternatywnej rzeczywistości

– powiedział Smeets w rozmowie z portalem Sztab.org.

Obecnie dziennikarz pracuje nad utworzeniem specjalnego serwisu pod nazwą Raam op Russland (Okno na Rosję), którego głównym celem byłoby rzetelne informowanie Holendrów o wydarzeniach w Rosji i polityce, realizowanej przez władze Kremla.

Naszą ambicją jest stworzenie w Holandii czegoś na kształt polskiego Ośrodka Studiów Wschodnich

– dodaje Hubert Smeets.

W opinii wielu ekspertów, w Holandii rosyjska propaganda rosła w siłę głównie od 2014 r., kiedy nad Ukrainą zestrzelono malezyjski samolot MH-17 ze 193 obywatelami Holandii na pokładzie.

Russia Today i powiązane z nią media powielały informację, że zestrzelenie maszyny było próbą zamachu na prezydenta Rosji Władimira Putina, za którą oczywiście stali Ukraińcy

– przypomina holenderski dziennikarz.

Czytaj też: „Smoleńscy eksperci” już wiedzą: Malezyjski Boeing zestrzelony przez pomyłkę

Macki rosyjskiej propagandy sięgnęły także sprawy umowy stowarzyszeniowej między Ukrainą a Unią Europejską.

Oprócz samego faktu takich rozmów, reszta informacji na ten temat została przedstawiona w sposób nierzetelny. Wybiórczo pokazywano np. głosy obywateli i ekspertów, którzy negatywnie odnosili się do tej współpracy

– zauważa Hubert Smeets.

W podobnym tonie wypowiada się Małgorzata Krakowska, dziennikarka i ekspert portalu Sztab.org.

Podsycanie antyukraińskich i antyunijnych nastrojów jest Rosji bardzo na rękę

– mówi Krakowska w rozmowie z „Codzienną”.

Dodaje, że według informacji holenderskich służb specjalnych, poziom aktywności rosyjskiej agentury w tym kraju utrzymuje się od wielu lat na bardzo wysokim poziomie.

Holenderska skrajna prawica i lewica, reprezentujące prokremlowskie poglądy, nie sprzyjają m.in. imigracji zarobkowej do Holandii z krajów tzw. nowej UE, czyli np. z Polski. Rosyjskie wpływy mogą również uderzyć rykoszetem w Polaków

– ostrzega ekspert w rozmowie z „Codzienną”.

Z tego powodu bardzo prawdopodobna jest współpraca Polski i Holandii w walce z rosyjską propagandą i dezinformacją. Nasz kraj także znajduje się na celowniku rosyjskich agentów. Dowodem są m.in. wydarzenia, które miały miejsce w czasie lipcowego szczytu NATO w Warszawie. Z rosyjskich serwerów rozesłano m.in. spreparowane wypowiedzi polskich dowódców, którzy mieli rzekomo zdyskredytować nową strategię obronną Sojuszu oraz skrytykować chłodne podejście Zachodu do działań Rosji. Ponadto, podczas szczytu NATO, a także Światowych Dni Młodzieży w Krakowie miała miejsce seria ataków hakerskich, m.in. na serwery firm telekomunikacyjnych i witryny koncernów zbrojeniowych.

Polska powinna wspierać Holandię w jej działaniach antypropagandowych. Również dla dobra swoich obywateli

– kończy Małgorzata Krakowska.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Tagi

Wczytuję komentarze...

Donald Tusk nawołuje: Wyjdźcie na ulicę! „Zagranica i ulica to bardzo dobre metody"

Donald Tusk / fot. Tomasz Adamowicz/Gazeta Polska

  

Tusk - jak sam twierdzi - "praktycznie patrzy" na propozycję reformy sądownictwa, którą w ostatnich dniach przedstawili politycy Prawa i Sprawiedliwości. Jest przekonany, że "ulica i zagranica mogą i nieraz odgrywały w polskiej historii bardzo pozytywne role". Zachęcał, by ludzie wychodzili na ulice, bo m.in. sam "stęsknił się za tego typu akcjami".

Zachęcam wszystkich ludzi, żeby protestowali ws. praworządności, żeby wychodzili na ulice; w Brukseli nie będą się wami zajmować, jeśli na gnicie i zło będziecie reagować zmęczeniem i apatią - mówił w sobotę były premier Donald Tusk.

Posłowie PiS złożyli w czwartek wieczorem obszerny projekt nowelizacji przepisów o ustroju sądów i Sądzie Najwyższym, a także o sądach administracyjnych, wojskowych i prokuraturze. Według autorów projektu, nowe rozwiązania mają dyscyplinować sędziów, którzy przekraczają swoje uprawnienia.

O propozycję zmian w sądownictwie Tusk był pytany podczas spotkania autorskiego wokół swojej książki "Szczerze".

- Ja na to patrzę bardzo praktycznie, bo mam ciągle w pamięci protesty w Polsce dotyczące czy Trybunału Konstytucyjnego, czy sądów i reakcje Brukseli i na świecie. Ja – inaczej, niż dzisiaj rządzący – uważam, że "ulica i zagranica" mogą i nieraz odgrywały w polskiej historii bardzo pozytywne role

– mówił były premier. Jak dodał, „ulica” to dziś 100 tys. ludzi, zaś „zagranica” to UE.

[polecam:https://niezalezna.pl/239414-tusk-tworca-piekielka-politycznego-jedno-mowi-a-zupelnie-co-innego-robi-w-brukseli]

Zdaniem Tuska „zagranica i ulica to bardzo dobre metody, żeby powstrzymać rządzących od tego typu rzeczy”.

- Niepotrzebne są tu przesady ani hiperbole. Nie będę mówił - uważam, że to jest przesada - o masowych represjach. Nie musimy używać przesadnych słów. To, co oni robią, jest wystarczające złe i niebezpieczne w sposób tak oczywisty, tak dotykalny, że nie trzeba żadnych kolorów tutaj dodawać – powiedział.

- Zachęcam wszystkich ludzi, żeby protestowali, żeby wychodzili na ulice (...) nie tylko dlatego, że się sam stęskniłem za tego typu akcjami – choć oczywiście też – ale obserwowałem, w jaki sposób uruchamia się instytucje międzynarodowe, międzynarodową opinię publiczną, ale przede wszystkim emocje tutaj, w kraju, kiedy jest się aktywnym i kiedy się protestuje

 – mówił Tusk, podkreślając, że rządzący wycofali się już z niektórych rozwiązań pod wpływem protestów ulicznych i zainteresowania Brukseli.

[polecam:https://niezalezna.pl/223261-co-zrobi-po-gdy-upadnie-strategia-ulicy-i-zagranicy-szczerski-ma-pewna-sugestie]

Pojawiły się już pierwsze ironiczne komentarze:

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl