Francja wylęgarnia islamskich radykałów

  

W czasie tegorocznych wakacji władze francuskich zakładów karnych dokonały licznych roszad więźniów podejrzewanych o islamski radykalizm. Była to reakcja na protesty więźniów (warunki pobytu, przeludnienie cel), których organizatorami okazali się islamiści.

Wyznawcy islamu tworzą we Francji od lat najsilniejszą subkulturę więzienną, są autorytetem dla innych, a bywa i tak, że dublują więzienną administrację.

Korsykanie

W ub. wieku taką najsilniejszą subkulturę tworzyli tu Korsykanie, którzy kierowali się własnym kodeksem honorowym i często rozsądzali wewnętrzne spory. Pod koniec ub. wieku sytuacja zaczęła się zmieniać. Opowiada o tym m.in. głośny film „Prorok”. Zadecydowała o tym przede wszystkim penitencjarna demografia. Muzułmanie („osoby związane z kulturą lub religią islamu”) stanowią od 60 do nawet 80 proc. wszystkich skazanych (w społeczeństwie francuskim jest to poniżej 10 proc.). Nadreprezentacja wyznawców islamu jest faktem, ale trudno o dokładne dane. Francja jest tu ofiarą republikańskiej „poprawności politycznej”, która zabrania tworzenia statystyk opartych na kryteriach etnicznych lub religijnych. Pewne badania przeprowadził tu socjolog pochodzenia irańskiego Farhad Khosuokhavan. Opublikował je w wydanej w 2004 r. pracy „Islam w więzieniach”. Podobne dane padły też w raporcie deputowanego Guillaume Larrive’a (2014).

Islamscy prozelici

We francuskich więzieniach przebywa obecnie blisko 70 tys. więźniów. Przepełnione cele i fatalne warunki odbywania kary stają się przyczyną wielu wewnętrznych konfliktów. Przeciążeni pracą i zestresowani strażnicy często nie panują nad sytuacją, a obok oficjalnego regulaminu relacje zaczęło wyznaczać... prawo koraniczne.

O tym, że więzienia stały się głównym miejscem prozelityzmu na radykalny islam, a nawet wylęgarnią dżihadu, było wiadomo już od dawna. Sytuacja pogorszyła się na początku lat 90., kiedy to do zakładów karnych zaczęli trafiać pierwsi terroryści ze Zbrojnych Grup Islamu (GIA), radykalni salafici, a później także powracający z Iraku i Syrii „ochotnicy” z Francji. Dobrym przykładem jest tu historia terrorysty z Tuluzy, Mohammeda Meraha, który stał się wyznawcą radykalnej odmiany islamu właśnie podczas więziennej „resocjalizacji”. Owa resocjalizacja zamienia się bowiem dość często w reislamizację i staje się wylęgarnią islamskich „nawróceń”. 

Islam imponuje i zdobywa wyznawców nie tylko wśród Arabów, a takie konwersje są szczególnie niebezpieczne. Oznacza to na ogół wejście w krąg radykałów. Ciekawym wypadkiem jest niejaki Lionel Dumont – członek słynnego gangu z Roubaix. Bandyta podczas odbywania kary nawrócił się na islam, a po opuszczeniu więzienia nadal dokonywał napadów, z tym że były to już... „akcje ekspropriacyjne”, które miały zaopatrzyć islamskich terrorystów w pieniądze.

Przyczyny „nawróceń”

Zjawisko „nawracania się” na islam za murami więzień ma kilka przyczyn. Zatrzymani stają się niemal „więźniami politycznymi”, odpowiedzialnością za swoje czyny obarczają „szatańskie państwo”, mogą łatwiej przystosować się do nowych warunków życia i liczyć na pomoc oraz solidarność „braci”. Muzułmanie, którzy na wolności nie przejawiali szczególnych oznak religijności, a w więzieniach nagle przestrzegają ramadanu, zaopatrują się w modlitewne dywaniki, nie jedzą wieprzowiny. Przestrzegania zasad islamu pilnują zresztą współwięźniowie. Można tu mówić o moralnej presji środowiska, a jeśli ta nie pomaga, stosuje się też presję fizyczną.

Ciekawostką jest, że do 2010 r. nowi wyznawcy islamu szybko przyodziewali się w galabije i zapuszczali brody, by pokazać swoją neoficką gorliwość. Obecnie to rzadkość, a „nawrócenia” bywają tajemnicą. Chodzi o strategię kamuflażu (takijja), którą islam dopuszcza np. podczas wojen i osobistego zagrożenia. Ma to utrudnić pracę strażników więziennych, którzy mają obowiązek informowania zwierzchnich władz o wypadkach „nawróceń”. Dyrekcje tworzą listy więźniów, którzy po wyjściu na wolność mogą okazać się niebezpieczni dla państwa. Kamuflaż ma to utrudniać.

Humanizacja więziennictwa

Raport o walce z islamizacją więzień z 2014 r. proponował częstsze rewizje, blokowanie połączeń z nieautoryzowanych telefonów komórkowych na terenie więzień, a nawet utworzenie specjalnej jednostki do przeciwdziałania radykalizacji w zakładach penitencjarnych (USAR). Rządzący socjaliści pomysłów centroprawicowego parlamentarzysty jednak nie wsparli, a ówczesna minister sprawiedliwości Christiane Taubira zasłynęła raczej jako zwolenniczka „humanizacji” więziennictwa. Śmiech mogą wzbudzać też niektóre pomysły „deradykalizacji” więźniów. Subwencje ze strony państwa na takie pomysły resocjalizacyjne wzrosły o ponad... 1000 proc. We Francji doliczono się ok. 13 tys. „radykalnych islamistów”, którymi zajmuje się 75 różnych struktur państwowych i stowarzyszeń społecznych dotowanych kwotą 6 mln euro (12 razy więcej niż w 2014 r.). MSW zapowiada dodatkowo utworzenie w ciągu dwóch lat kilku tzw. centrów deradykalizacji, a także zatrudnienie kilkuset psychologów i pracowników socjalnych oraz wychowawców (do 13 tys.). W samych więzieniach przebywa obecnie 2,5 tys. „radykałów” i ok. 200 osób związanych wprost z terroryzmem. Stworzono dla nich specjalne, izolowane oddziały, w których prowadzony jest odrębny program resocjalizacji. Pierwszy program resocjalizacji radykałów opracowano w zakładzie karnym w Osny, ale nie przyniósł oczekiwanych wyników. Od tego czasu mnożą się propozycje resocjalizacji, ale większość zakwalifikowano jako pomysły „zbyt fantastyczne”.

„Wrażliwcy”, „prozelici” i „udawacze”

Z konkretów warto wymienić, że opracowano nowy rodzaj kartoteki i tzw. karty ewaluacji więźnia (70 kryteriów, w tym opis incydentów podczas odbywania kary czy stosunku skazanego do kobiet funkcjonariuszek). Więźniów podzielono także na trzy kategorie radykałów islamskich – „wrażliwców”, „prozelitów” i „udawaczy”. W największym zakładzie karnym Europy, we Fleury-Merogis (180 ha, 4,5 tys. odbywających karę) podzielono z kolei na islamistów przeznaczonych do obserwacji i rokujących szanse oraz „organizatorów”, których należy „rozbrajać mentalnie”. Efekty są jednak mizerne. Różnego typu programy integracyjne i resocjalizacyjne dość często wydają się po prostu sposobem łatwego zarobku dla rozmaitych stowarzyszeń i wyciągania środków z budżetu (np. warsztaty dla radykałów z... astronomii).

Wspomniane więzienie we Fleury-Merogis „gości” od kilku miesięcy ekstradowanego z Belgii niedoszłego zamachowca z 13 września – Salaha Abdeslama. Kiedy przywieziono go do zakładu karnego, przebywający tu więźniowie urządzili mu... owację. Abdeslam jest obecnie całkowicie izolowany w budynku C3 przeznaczonym dla osób szczególnie niebezpiecznych.

Tylko w tym więzieniu służby rekwirują rocznie 2 tys. przemycanych telefonów komórkowych (w 2013 r. w całej Francji zarekwirowano w więzieniach łącznie 23,5 tys. komórek). Prawdziwe hity to iPhone 5C (plastikowe części nie są wykrywalne przez detektory) i chiński telefon Yama Yahoo (ze względu na małe rozmiary). Służba więzienna używa też zagłuszarek rozmów telefonicznych, ale te w starciu z najnowszą techniką nie zawsze okazują się efektywne. Strażnicy narzekają też na zakaz przeprowadzania systematycznych rewizji więźniów po widzeniach. Takich działań zakazał... Europejski Trybunał Praw Człowieka.

Socjalistyczny rząd obudził się dopiero po serii zamachów terrorystycznych. Sytuacja w więzieniach jest obecnie nawet przedmiotem debaty polityków szykujących się do wyborczej kampanii prezydenckiej. Pomysły się mnożą, ale ograniczenia wpływów islamskich radykałów nie widać.


Autor jest publicystą „Głosu Katolickiego” (Voix Catholique) w Paryżu
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Wczytuję komentarze...
Tagi

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts