Specjalnie dla czytelników portalu niezalezna.pl ujawniamy pełną listę uzasadnień nadania medali oraz pełnej listy osób nagrodzonych przez ministra Tomasza Siemoniaka w latach 2011–2015. Jak już informowaliśmy, do dokumentów dotarła „Gazeta Polska Codziennie”. Medale otrzymali m.in. dziennikarze Marek Niedźwiecki i Piotr Baron, ówczesna szefowa Programu III Polskiego Radia Magda Jethon, Michał Olszański z Polskiego Radia, dziennikarz sportowy Tomasz Zimoch, współpracujący z WSI Jarosław Kociszewski oraz dziennikarz portalu Onet.pl Jacek Gądek.
 
Choć niektóre uzasadnienia przypominają kiepski żart, niestety wszystko działo się jak najbardziej na poważnie.

Na przykład przyznając Złoty Medal Zasługi na rzecz obronności kraju 22 listopada 2012 r. przekonywano, że Roman Czejarek aktywnie działa na rzecz bezpieczeństwa państwa... prowadząc m.in. „Lato z Radiem”.

„Od wielu lat związany z Radiem jako prezenter największych magazynów publicystycznych »Sygnałów Dnia«, »Czterech Pór Roku« i »Lata z Radiem«. Zaangażowany w przygotowanie Polskiego Radia SA do realizacji zadań medialnych w poszczególnych stanach zagrożeń bezpieczeństwa państwa” – napisano we wniosku o medal.

Z kolei Srebrnym Medalem Zasługi na rzecz obronności kraju zostali wyróżnieni m.in. Paweł Wroński z „Gazety Wyborczej”  i Tomasz Zimoch. Ten pierwszy został odznaczony za to, że „dzięki jego pracy w bardzo fachowy, obiektywny i rzetelny sposób przedstawiane są społeczeństwu informacje związane z obronnością i bezpieczeństwem kraju”.  Jednak, to uzasadnienie wniosku o medal dla Tomasza Zimocha budzi spore zdziwienie

„Popularyzator wiedzy obronnej w programach i audycjach radiowych. Sprawozdawca najważniejszych imprez sportowych i zawodów. Czynnie uczestniczy w realizacji zadań obronnych i obrony cywilnej Polskiego Radia SA. Systematycznie doskonali swoją wiedzę obronną uczestnicząc w szkoleniach organizowanych przez Zespół Spraw Obronnych. Osiąga bardzo dobre wyniki w konkursach strzeleckich i w realizacji zadań obronnych Spółki.” - czytamy we wniosku o medal dla Zimocha.

Równie ciekawie brzmi uzasadnienie przyznania medalu za zasługi na rzecz obronności kraju dla Marka Niedźwieckiego. Czytając ten dokument można odnieść nieodparte wrażenie, że medal otrzymał on za... „ciepło i poczucie humoru”.

„Twórca i prezenter popularnej audycji »Lista Przebojów Programu Trzeciego«, mistrz posługiwania się głosem i poprawną polszczyzną, stworzył wyjątkową relację ze słuchaczami, która jest naznaczona ciepłem i specyficznym poczuciem humoru. Przez 30 lat wychował kolejne pokolenie muzycznych radiosłuchaczy. Zaangażowany w przygotowanie Polskiego Radia do realizacji zadań obronnych” - czytamy w dokumentach.  

Ponadto minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak wyróżnił także dziennikarza Jarosława Kociszewskiego m.in. za „zaangażowanie w przygotowanie Polskiego Radia do realizacji zadań na czas zagrożeń bezpieczeństwa państwa”.
 
Tymczasem jak informuje dzisiejsza „Gazeta Polska Codziennie” w „Raporcie z weryfikacji WSI” Jarosław Kociszewski został uwzględniony w wykazie osób współpracujących niejawnie z żołnierzami WSI „w zakresie działań wykraczających poza sprawy obronności państwa i bezpieczeństwa Sił Zbrojnych RP”. Według „Raportu” Kociszewski jako korespondent „Życia Warszawy”, „Rzeczpospolitej”, PR, TVP, IAR‑u rozpracowywał podmioty gospodarcze.
 
PEŁNA LISTA nagrodzonych dziennikarzy wraz z uzasadnieniami DO POBRANIA TUTAJ (aby pobrać dokumenty kliknij na ich pierwsze strony zamieszczone poniżej):

CZĘŚĆ 1:CZĘŚĆ 2:

CZĘŚĆ 3:

CZĘŚĆ 4:

CZĘŚĆ 5: