​ZAiKS żąda milionów za ŚDM. Jest reakcja ministerstwa

Stowarzyszenie ZAiKS zażądało od organizatorów Światowych Dni Młodzieży ogromnych opłat z tytułu praw autorskich od utworów muzycznych wykonanych w czasie Festiwalu Młodych.

Filip Błażejowski/Gazeta Polska
Stowarzyszenie ZAiKS zażądało od organizatorów Światowych Dni Młodzieży ogromnych opłat z tytułu praw autorskich od utworów muzycznych wykonanych w czasie Festiwalu Młodych. Wystąpiło tam ponad trzystu artystów. Do sprawy odniosło się Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jak informowaliśmy, władze ZAiKS‑u w Krakowie uznały część wydarzeń ŚDM za imprezę komercyjną. Zasugerowano, by organizatorzy Festiwalu Młodych zapłacili 1,50 zł od każdego uczestnika danego wydarzenia. W czuwaniu w Brzegach dział wzięło ponad 1,5 mln osób, a podczas drogi krzyżowej na Błoniach ponad 800 tys. ludzi. Trudno policzyć wszystkich, którzy słuchali koncertów na 70 scenach podczas Festiwalu Młodych, ale gdyby wszystko zsumować, kwoty wyszłyby zawrotne.

Na problem zareagowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W oświadczeniu zamieszczonym na stronie resortu, potwierdzono, że MKiDN otrzymało informację, iż „Stowarzyszenie Autorów ZAIKS oczekuje od organizatorów Światowych Dni Młodzieży wielomilionowych opłat za publiczne odtwarzanie utworów muzycznych podczas koncertów, spektakli teatralnych i innych wydarzeń artystycznych, które miały miejsce podczas ŚDM”.

Nietrudno zauważyć, że Światowe Dni Młodzieży były imprezą o olbrzymim znaczeniu tożsamościowo-formacyjnym i religijnym, a nie zwykłym przedsięwzięciem komercyjnym. Wydarzenie to buduje też skutecznie pozytywny wizerunek Polski na całym świecie

– podkreślono w komunikacie.

Jednocześnie ministerstwo zaproponowało rozwiązanie.

MKiDN wyraża nadzieję, że w najbliższym czasie możliwe będzie osiągnięcie kompromisu akceptowalnego dla obydwu stron, np. w formie zryczałtowanej opłaty w kwocie porównywalnej z opłatami, jakie uiszczali organizatorzy poprzednich edycji ŚDM w Madrycie i innych miastach. Przypominamy, że w sierpniu 2011 r., podczas poprzedniej edycji ŚDM w Madrycie, hiszpański odpowiednik ZAiKS zaproponował zryczałtowaną kwotę 10 tys. euro. Proponujemy, by obydwie strony sporu rozważyły przyjęcie podobnego rozwiązania

– napisano w oświadczeniu.

 

Źródło: niezalezna.pl

#MKiDN #Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego #ZAiKS #ŚDM #Światowe Dni Młodzieży

plk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo