Gwiazda dzisiejszego dnia (głównie TVN24 i mediów Agory) – mjr Bogusław Pawlak - ogłosił publicznie, że oddaje medal, który otrzymał w 2001 r. Na antenie TVN 24 stwierdził, że „ten medal dla każdego wojskowego, dla każdego, kto chodził w mundurze, ma wielkie znaczenie. I kierując się po prostu zasadami przyzwoitości, stwierdziłem, że odeślę swój medal na adres MON-u, nie zgadzając się z takim postępowaniem”.

W swoich materiałach, ani dziennikarze TVN, ani mediów Agory, nie podali drogi zawodowej mjr. Pawlaka. Jedyną bliższą informacją o nim jest to, że srebrny medal "Za Zasługi dla Obronności Kraju" otrzymał w 2001 r., po 27 latach służby w armii.

Ja ustalił portal niezależna.pl mjr Pawlak służbę w wojsku zaczął w stanie wojennym w 1982 r. jako żołnierz w wojskowych klubach kulturalno-oświatowych, które miały na celu socjalistyczne wychowanie żołnierzy.

Późniejsza kariera mjr. Pawlaka przebiegała głównie w wojskowych kadrach.

Pierwszy medal - brązowy za zasługi dla obronności kraju mjr Pawlak otrzymał w 1987 r od ówczesnego ministra obrony narodowej Floriana Siwickiego - członka WRON oskarżonego przez IPN o zbrodnię komunistyczną i przynależność do zorganizowanej grupy przestępczej o charakterze zbrojnym, której celem było wprowadzenie stanu wojennego.

Kolejny – w 2001 r. od szefa MON Bronisława Komorowskiego. I ten właśnie medal mjr Pawlak postanowił odesłać do MON.