Za rządów PO prali kasę niemal bezkarnie. Oszuści obracali miliardami, a stracili kilka milionów!

  

Gdy u rządów była ekipa Platformy Obywatelskiej (i PSL) proceder "prania brudnych pieniędzy" kwitł w najlepsze. A skuteczność instytucji mających temu przeciwdziałać można skwitować jedynie śmiechem. Jak ujawnia Najwyższa Izba Kontroli, orzeczono przepadek mienia o wartość 11 milionów złotych. W porównaniu z kilkunastoma "wypranymi" miliardami, to odsetek na poziomie 0,07 proc.!

Niska okazała się skuteczność kontroli sprawowanej nad instytucjami, które mają obowiązek rejestrowania transakcji powyżej 15 tys. euro (ponadprogowych) i tzw. podejrzanych oraz przekazywania tych danych Generalnemu Inspektorowi Informacji Finansowej (GIIF). NIK pozytywnie oceniła jedynie działalność kontrolną prowadzoną przez Urząd Komisji Nadzoru Finansowego i NBP.

Jednym z przykładów złej kontroli organów państwowych w zakresie prania brudnych pieniędzy była wskazana w raporcie działalność GIIF. W 2014 r. po przeprowadzeniu przez tę instytucję 2,4 tys. postępowań analitycznych do prokuratur skierowano jedynie 170 zawiadomień o podejrzeniu popełnieniu przestępstwa prania pieniędzy.

NIK zauważyła także, iż w okresie objętym kontrolą (od początku 2013 r. do połowy 2015 r.) skuteczność systemu kontroli nad instytucjami, które zobowiązane są rejestrowania transakcji ponadprogowych i podejrzanych, była niska.

Przy szacowanej na 18,2 mld zł w 2014 r. skali zjawiska prania pieniędzy, w postępowaniach karnych zabezpieczono majątek w wysokości 1,2 mln zł oraz orzeczono przepadek mienia o wartości 11,5 mln zł, czyli zaledwie... 0,07 proc. szacowanej kwoty.

Z kolei w 2015 r. skala zjawiska prania pieniędzy szacowana była na ponad 17 mld zł, natomiast w postępowaniach karnych zabezpieczono majątek w wysokości 3 mln zł oraz orzeczono przepadek mienia o wartości blisko 100 mln zł, co stanowiło... 0,6 proc. wymienionej kwoty.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Przedszkolanka z zarzutami znęcania się nad dziećmi

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com

  

Prokuratura w Radomiu skierowała akt oskarżenia wobec 60-letniej nauczycielki jednego z miejscowych przedszkoli. Według śledczych przedszkolanka znęcała się psychicznie nad grupą swoich podopiecznych. Czyn ten jest zagrożony karą więzienia od 6 miesięcy do 8 lat.

Jak poinformowała w czwartek rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Radomiu Beata Galas, prokurator zarzucił Ewie Ż. psychiczne znęcanie się nad siedmiorgiem trzylatków. "Przedszkolanka kierowała wobec dzieci poniżające i ośmieszające je wypowiedzi, groziła dzieciom naruszeniem nietykalności cielesnej, czy zamknięciem w osobnym pomieszczeniu" – powiedziała rzeczniczka.

W ocenie biegłych postępowanie nauczycielki miało wpływ na kondycję psychiczną przedszkolaków. "Rodzice zaobserwowali, że dzieci z płaczem wychodziły do przedszkola, były przestraszone, a niektóre reagowały agresywnie" – powiedziała Galas.

Sprawa wyszła na jaw w czerwcu ub. roku. W szafkach dzieci z grupy trzylatków pojawiły się kartki z informacją, że jedna z przedszkolanek znieważa maluchy oraz grozi im, że zamknie je w łazience lub zawinie w dywan. Utrwalone na płycie nagrania otrzymała dyrektor przedszkola. Po jej odsłuchaniu potwierdzono, że głos należy do jednej z przedszkolanek.

Nauczycielka rozpoznała swój głos na taśmie, ale twierdziła, że nagranie zostało zmanipulowane i nie przyznała się do winy. Sprawa trafiła do prokuratury, która przedstawiła kobiecie zarzuty. Dotyczyły one okresu od września 2018 r. do maja 2019 r.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts