Śledztwo ws. śmierci Jolanty Brzeskiej zostanie podjęte na nowo – poinformował dziś Prokurator Generalny, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Kobieta 1 marca 2011 roku wyszła z domu. Sześć dni później znaleziono jej spalone zwłoki. Była działaczką społeczną zaangażowaną w obronę eksmitowanych lokatorów.

Pani Brzeska walczyła nie tylko o mieszkanie, ale o godność własną jak i tych, którzy są tak brutalnie traktowani w ramach dzikiej reprywatyzacji w Warszawie, która spotykała się z pewnego rodzaju biernością ze strony różnych władz, w tym władz miasta Warszawy – mówił na konferencji prasowej Zbigniew Ziobro.

Powiedział, że zrobią wszystko, co jest możliwe, aby sprawa śmierci została wnikliwie wyjaśniona. Ocenił, że jest naszym obowiązkiem ministerstwa.

Chciałbym zaznaczyć, że właśnie po to zdecydowaliśmy się połączyć urząd ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego, by przestępcy nie mogli spać spokojnie. Dlatego zdecydowałem się od pierwszego dnia, obejmując ten urząd, analizować wiele spraw, które zostały umorzone, zamknięte, by można było do nich wrócić i dać jasny sygnał przestępcom, że nie mogą być pewni dnia ani godziny, kiedy może zapukać do nich prokurator, domagając się odpowiedzialności za krzywdę

 – dodał.