Ze względów bezpieczeństwa osoby powracające z regionów, w których występuje wirus Zika, nie mogą oddawać krwi i jej składników w okresie 28 dni od powrotu do Polski – poinformowało Ministerstwo Zdrowia.

W razie jakichkolwiek wątpliwości należy skontaktować się z najbliższym centrum krwiodawstwa i krwiolecznictwa. Na podstawie raportów WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) oraz ECDC (Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób) dotyczących transmisji wirusa Zika centra krwiodawstwa na bieżąco aktualizują wykaz państw, na terenie których występuje wirus.

CZYTAJ WIĘCEJ: Wirus Zika już w Polsce. Dwa potwierdzone przypadki

Ponieważ potwierdzono, że istnieje możliwość zakażenia wirusem Zika poprzez kontakty seksualne, lekarze kwalifikujący przeprowadzą bardziej szczegółowy wywiad z dawcą krwi, który wrócił z regionu występowania wirusa – w kontekście ewentualnych ryzykownych zachowań seksualnych, mogących mieć wpływ na bezpieczeństwo krwi i jej składników.

Okres inkubacji wirusa Zika i ujawnienia się objawów zakażenia to trzech do dwunastu dni od ukąszenia komara, ale np. w nasieniu wirus może się utrzymywać nawet do dwóch miesięcy. Większość zakażeń wirusem Zika przebiega bezobjawowo.