​Węgiel jednym z najgorętszych towarów w tym roku

  

Niecały rok po fatalnych prognozach dla przemysłu węglowego mówiących, że ceny węgla będą coraz gorsze bez szans na poprawę, ceny paliwa kopalnego poszybowały mocno w górę. To pierwszy taki skok od pół dekady. Węgiel stał się jednym z najgorętszych surowców - podaje portal reuters.com.

Cena australijskiego węgla energetycznego eksportowanego z terminala w Newcastle, od połowy czerwca wzrosła o ponad 35 proc. osiągnąć najwyższą cenę w roku, 70 dolarów za tonę. 

Przyczyną wzrostu cen węgla są zamknięcia kopalń m.in. w Indonezji, Stanach Zjednoczonych i Australii oraz zmiany polityki prowadzonej przez władze chińskie - podaje Reuters.

Globalne koncerny wydobywcze, takie jak Glencore oraz Anglo American, ale również regionalni azjatyccy gracze jak Whitehaven czy Banpu w Tajlandii, czerpią z tego korzyści. Ceny akcji tych firm zaczęły gwałtownie wzrastać, zwłaszcza po tym, jak ​​Chiny w kwietniu ogłosiły plany cięcia w liczbie dni operacyjnych kopalń o 16 proc. Państwo Środka chce w ten sposób osiągnąć swój cel polegający na zmniejszeniu wydobycia o 250 mln ton w tym roku.

Wzrost cen węgla to nieoczekiwany prezent dla górników, którzy zostali mocno dotknięci przez lata spowolnienia. Nagły skok cen stoi też w ostrym kontraście z wcześniejszymi zapowiedziami banku Goldman Sachs i Międzynarodowej Agencji Energii (IEA), którzy oznajmili w zeszłym roku, że ceny węgla będą coraz gorsze bez szans na poprawę - podaje Reuters.

Po niespodziewanym ruchu Chin, Goldman Sachs zwiększył swoje 3, 6 i 12 miesięczne prognozy cen do 65/62/60 dolarów za tonę dla węgla w Newcastle. To znaczy wzrost aż o 38 proc. w porównaniu z poprzednią perspektywą.

Popyt pozostaje mocny w Indiach, Wietnamie i na Filipinach. Japonia i Korea Południowa, chcą zwiększyć import węgla przy jednoczesnym zmniejszeniu importu droższego skroplonego gazu ziemnego (LNG).

Dzięki wysokiej jakości węgla zwycięzcami korzystającymi na wzroście cen są przede wszystkim kopalnie z Australii - podaje brytyjski Reuters.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl,Reuters

Tagi

Wczytuję komentarze...

Odezwał się Komorowski... Stawia na Tuska? Chyba nie widział wyników tych sondaży!

Bronisław Komorowski i Donald Tusk / fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Bronisław Komorowski gościł dziś w jednym z programów w Polsacie News. Były prezydent to wieloletni partyjny kolega Donalda Tuska, więc nic dziwnego, że liczy na jego pozytywną decyzję w sprawie kandydowania w wyborach prezydenckich w 2020 roku. Zdradził, co może go skłonić do stanięcia w wyborcze szranki.

Tusk nie ogłosił jeszcze swojego kandydowania na prezydenta, ale nie da się ukryć, że na to jest spora presja ze strony opozycji i jej sympatyków. Co może go przekonać?

"Jeśli suma głosów oddanych na uzgodnionych kandydatów opozycji demokratycznej będzie wystarczająco duża, mówię o ilości głosów, niekoniecznie mandatów, to sądzę, że to będzie element ułatwiający pozytywną decyzję Donald Tuska o kandydowaniu w wyborach prezydenckich"

- powiedział były prezydent.

Tymczasem, najnowszy sondaż CBOS wskazuje, że dużym zaufaniem Polaków cieszy się urzędujący prezydent RP Andrzej Duda. Z najnowszego badania wynika, że zadowolenie z prezydentury Dudy wyraża aż 58 procent respondentów.

[polecam:https://niezalezna.pl/280121-tusk-chce-startowac-na-prezydenta-niech-spojrzy-na-ten-sondaz-polacy-uwielbiaja-andrzeja-dude]

W innym z sondaży zbadano poziom zaufania Polaków do przedstawionych polityków. I tak, Andrzej Duda znalazł się na drugim miejscu z zaufaniem na poziomie 44,9 procent - tuż za premierem Mateuszem Morawieckim. Z kolei Donald Tusk zajął dopiero czwarte miejsce, z wynikiem zaufania 35 procent. Jednocześnie, negatywnie na jego temat wypowiedziało się aż 53,2 procent badanych.

[polecam:https://niezalezna.pl/280416-jest-nowy-sondaz-liderem-morawiecki-w-rankingu-zaufania-tusk-nie-zalapal-sie-nawet-na-podium]

To nie pierwszy z byłych prezydentów, który wzmaga swoją aktywność, kiedy na horyzoncie pojawia się kampania wyborcza. Lech Wałęsa na łamach "Gazety Wyborczej" ogłosił... "pospolite ruszenie" i apelował do Polaków, by zaangażowali się w kampanię niektórych ugrupowań politycznych.

[polecam:https://niezalezna.pl/280544-zarty-sie-skonczyly-walesa-oglasza-pospolite-ruszenie-i-mowi-co-kazdy-powinien-zrobic]

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Polsat News, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl