​Węgiel jednym z najgorętszych towarów w tym roku

  

Niecały rok po fatalnych prognozach dla przemysłu węglowego mówiących, że ceny węgla będą coraz gorsze bez szans na poprawę, ceny paliwa kopalnego poszybowały mocno w górę. To pierwszy taki skok od pół dekady. Węgiel stał się jednym z najgorętszych surowców - podaje portal reuters.com.

Cena australijskiego węgla energetycznego eksportowanego z terminala w Newcastle, od połowy czerwca wzrosła o ponad 35 proc. osiągnąć najwyższą cenę w roku, 70 dolarów za tonę. 

Przyczyną wzrostu cen węgla są zamknięcia kopalń m.in. w Indonezji, Stanach Zjednoczonych i Australii oraz zmiany polityki prowadzonej przez władze chińskie - podaje Reuters.

Globalne koncerny wydobywcze, takie jak Glencore oraz Anglo American, ale również regionalni azjatyccy gracze jak Whitehaven czy Banpu w Tajlandii, czerpią z tego korzyści. Ceny akcji tych firm zaczęły gwałtownie wzrastać, zwłaszcza po tym, jak ​​Chiny w kwietniu ogłosiły plany cięcia w liczbie dni operacyjnych kopalń o 16 proc. Państwo Środka chce w ten sposób osiągnąć swój cel polegający na zmniejszeniu wydobycia o 250 mln ton w tym roku.

Wzrost cen węgla to nieoczekiwany prezent dla górników, którzy zostali mocno dotknięci przez lata spowolnienia. Nagły skok cen stoi też w ostrym kontraście z wcześniejszymi zapowiedziami banku Goldman Sachs i Międzynarodowej Agencji Energii (IEA), którzy oznajmili w zeszłym roku, że ceny węgla będą coraz gorsze bez szans na poprawę - podaje Reuters.

Po niespodziewanym ruchu Chin, Goldman Sachs zwiększył swoje 3, 6 i 12 miesięczne prognozy cen do 65/62/60 dolarów za tonę dla węgla w Newcastle. To znaczy wzrost aż o 38 proc. w porównaniu z poprzednią perspektywą.

Popyt pozostaje mocny w Indiach, Wietnamie i na Filipinach. Japonia i Korea Południowa, chcą zwiększyć import węgla przy jednoczesnym zmniejszeniu importu droższego skroplonego gazu ziemnego (LNG).

Dzięki wysokiej jakości węgla zwycięzcami korzystającymi na wzroście cen są przede wszystkim kopalnie z Australii - podaje brytyjski Reuters.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl,Reuters

Tagi

Wczytuję komentarze...

Biedroń: wygraliśmy proces przeciwko Neumannowi. A polityk PO: To nie my jesteśmy twoim przeciwnikiem, a PiS

Robert Biedroń, Sławomir Neumann / Filip Blażejowski/Fotomag/Gazeta Polska

  

Robert Biedroń poinformował dzisiaj, że "Wiosna wygrała proces w trybie wyborczym przeciwko szefowi klubu PO-KO Sławomirowi Neumannowi". Do sprawy odniósł się Neumann. "Robert znowu? Nic się nie nauczyłeś? Sąd przyznał,że skłamałeś o tym,że zawiadomiłeś prokuraturę" - napisał polityk.

"Dziś wygraliśmy pozew wyborczy przeciwko @SlawekNeumann z @Platforma_org, który rozpowszechniał nieprawdziwe informacje na mój temat. Mam nadzieję, że będzie to początek końca brudnej polityki"

- napisał Biedroń ta Twitterze.

[polecam:https://niezalezna.pl/271506-partyjna-wojenka-o-pedofilie-wsrod-europejczykow-wiosna-sklada-pozew-przeciw-poslom-po-ko]

Wniosek w trybie wyborczym przeciwko Neumannowi złożyła w czwartek w stołecznym Sądzie Okręgowym dla Warszawy Pragi pełnomocniczka komitetu wyborczego Wiosny Gabriela Morawska-Stanecka. Wiosna domagała się przeprosin i zaprzestania podawania fałszywych informacji na temat reakcji na przypadek pedofilii w Słupsku ze strony Roberta Biedronia oraz 100 tys. zł odszkodowania od Neumanna.

[polecam:https://niezalezna.pl/271292-jak-biedron-wyjasnial-afere-pedofilska-w-slupsku-jego-wersja-rozni-sie-z-trescia-maila-z-prokuratury]

Sąd okręgowy rozpoznaje taki wniosek w ciągu 24 godzin w postępowaniu nieprocesowym. W piątek wnioskodawcy zgłosili jednak poprawki formalne do wniosku. Sąd ze względu na zawiłość sprawy zdecydował, że orzeczenie wyda w poniedziałek.

Do sprawy odniósł się Sławomir Neumann.

"Robert znowu? nic się nie nauczyłeś?Sąd przyznał,że skłamałeś o tym,że zawiadomiłeś prokuraturę. Nie musimy Cię przepraszać ani wpłacać pieniędzy na wskazaną fundację. Kiedy zrozumiesz, że to nie my jesteśmy Twoim przeciwnikiem a PiS?" - napisał na Twitterze Neumann.

Neumann pytany o wyrok sądu podkreślił, że "sąd potwierdził w swojej sentencji, że Robert Biedroń skłamał, mówiąc o tym, że doniósł w tej sprawie do prokuratury". Chodzi o stwierdzony w Słupsku przypadek pedofilii.

"Nie doniósł. Sąd nie uznał też, że należy przepraszać za moją wypowiedź. Nie uznał, że mam wpłacić pieniądze na fundację wskazaną na Roberta Biedronia"

- oświadczył Neumann.

Jedynym elementem wyroku, w którym sąd uznał racje Biedronia jest to, jak przyznaje szef klubu PO-KO, "żeby dalej o tym nie mówić". "Wnioski zostały jednak odrzucone przez sąd w stosunku cztery do jednego" - podkreślił Neumann.

"Cały czas twierdzę, że nie szukam przeciwnika w Robercie Biedroniu i lepiej, żeby nie szukał przeciwnika w nas. My przekonujemy Polaków, żeby głosowali na nas, nie na PiS" - dodał szef klubu PO-KO. "Zdziwiony byłem tym pozwem, sąd pewnie też, myślę, że Robert zrozumie, że to nie my jesteśmy jego wrogiem" - powiedział.

W podobnym tonie na Twitterze odezwali się także inni politycy Platformy Obywatelskiej.

- Szkoda, że politycy tej partii [Wiosna - red.] idą w zaparte. Od samego początku powtarzam: nie szukajcie wrogów tam, gdzie ich nie ma

- napisał Borys Budka.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl