Nabór do pierwszych brygad Obrony Terytorialnej rusza już we wrześniu. Za każdy dzień szkolenia żołnierz OT będzie otrzymywał tyle co żołnierz rezerwista.

W czerwcu zakończył się nabór kadry oficerskiej, w lipcu powstało przy MON specjalne biuro d.s. Utworzenia OT, teraz czas na ochotników. We wrześniu ruszy nabór do pierwszych brygad OT. Według koncepcji szefa MON żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej będą się szkolić dwa dni w miesiącu.

- Obrona terytorialna musi być z jednej strony integralną częścią wojska, z drugiej – zupełnie nowym podejściem do zadań militarnych, z jakim Polska musi się liczyć - mówił minister Antoni Macierewicz.

Żołnierze OT będą dostawali 100 zł za dzień szkolenia. Każdy z nich otrzyma również 300 złotych miesięcznie za bycie w „stanie gotowości” do obrony kraju. W sumie każdy ochotnik będzie dostawał od ministerstwa 500 złotych.

-Tworzenie OT jest gigantycznym przedsięwzięciem logistycznym. Chciałbym, by żołnierzy OT było dziesięć razy więcej – tym bardziej, że służba w OT jest zarazem integracją społeczeństwa, wychowaniem patriotycznym, jest bardzo cennym działaniem państwotwórczym - podkreślał Michał Jach, szef Sejmowej Komisji ON.


Szef MON d.s. tworzenia obrony terytorialnej Grzegorz Kwaśniak zapowiedział, że docelowa w brygadach wojsk OT będzie służyć ok 35 tysięcy żołnierzy ochotników tworzących w sumie 17 brygad.