Kanadyjska policja zabiła 24-letniego Aarona Drivera po tym, jak zdetonował ładunek wybuchowy. Mężczyzna był w końcowym etapie przygotowywań do ataku terrorystycznego - podaje cnn.com.

Podejrzany, który był już znany policji. Został zidentyfikowany jako Aaron Driver - powiedział Mike Cabana, zastępca komisarza federalnej policji w Kanadzie. Terrorysta zginął w środę, niedaleko domu swojej siostry w Strathroy, Ontario, tuż po wejściu do taksówki około 16:30 - powiedział Cabana.

Mężczyzna zdetonował ładunek wybuchowy wewnątrz taksówki, raniąc kierowcę. 

Nie jest jasne, czy miał na sobie plecak, czy niósł ładunek wybuchowy na ciele lub w innym miejscu - relacjonuje podkomisarz Jennifer Strachan, dowódca dywizji w Ontario - relacjonuje CNN.

Policja uważa, że Driver planował atak w ciągu najbliższych 72 godzin-powiedział Cabana.

FBI i kanadyjska policja monitorowało podejrzanego od co najmniej 2014 roku. Wtedy właśnie Aaron posługując się swoim prawdziwym imieniem Harun Abdurahmana udzielił wywiadu dla The Toronto Star. W wywiadzie, usprawiedliwiał terrorystyczne ataki i udzielił poparcia dla ISIS.

Był w kontakcie z domniemanymi terrorystami, ale policja "nigdy nie była w stanie ustalić charakteru łączności", ponieważ rozmowy zostały zaszyfrowane-zdradził zastępca komisarza.

Policja aresztowała już Abdurahmana w czerwcu 2015 i oskarżyła go o świadome uczestnictwo w działaniach grupy terrorystycznej. W wyniku przeszukania jego komputera znaleziono instrukcje jak stworzyć ładunki wybuchowe-powiedział Cabana.

Sąd skazał go na areszt domowy, pod warunkiem utrzymania dobrego zachowania i nakazał go monitorować elektronicznie.

FBI niedawno przekazało Kanadyjczykom materiał filmowy, w którym widać człowieka "w końcowej fazie produkcji materiałów wybuchowych". Na filmie widać jak mężczyzna w czarnej kominiarce czyta coś do aparatu.

Recytował: "ciała brudnych francuzów leżą na ulicy" oraz miał powiedzieć, że Kanada otrzymała wiele ostrzeżeń, aby trzymać się z dala od muzułmańskich ziem oraz przerwać swój udział w walce z ISIS. 

„Wciąż macie ciężki dług, który musi zostać spłacony”

- mówił przygotowując się do zamachu.