Kanadyjska policja zabiła mężczyznę kończącego przygotowanie ataku terrorystycznego

  

Kanadyjska policja zabiła 24-letniego Aarona Drivera po tym, jak zdetonował ładunek wybuchowy. Mężczyzna był w końcowym etapie przygotowywań do ataku terrorystycznego - podaje cnn.com.

Podejrzany, który był już znany policji. Został zidentyfikowany jako Aaron Driver - powiedział Mike Cabana, zastępca komisarza federalnej policji w Kanadzie. Terrorysta zginął w środę, niedaleko domu swojej siostry w Strathroy, Ontario, tuż po wejściu do taksówki około 16:30 - powiedział Cabana.

Mężczyzna zdetonował ładunek wybuchowy wewnątrz taksówki, raniąc kierowcę. 

Nie jest jasne, czy miał na sobie plecak, czy niósł ładunek wybuchowy na ciele lub w innym miejscu - relacjonuje podkomisarz Jennifer Strachan, dowódca dywizji w Ontario - relacjonuje CNN.

Policja uważa, że Driver planował atak w ciągu najbliższych 72 godzin-powiedział Cabana.

FBI i kanadyjska policja monitorowało podejrzanego od co najmniej 2014 roku. Wtedy właśnie Aaron posługując się swoim prawdziwym imieniem Harun Abdurahmana udzielił wywiadu dla The Toronto Star. W wywiadzie, usprawiedliwiał terrorystyczne ataki i udzielił poparcia dla ISIS.

Był w kontakcie z domniemanymi terrorystami, ale policja "nigdy nie była w stanie ustalić charakteru łączności", ponieważ rozmowy zostały zaszyfrowane-zdradził zastępca komisarza.

Policja aresztowała już Abdurahmana w czerwcu 2015 i oskarżyła go o świadome uczestnictwo w działaniach grupy terrorystycznej. W wyniku przeszukania jego komputera znaleziono instrukcje jak stworzyć ładunki wybuchowe-powiedział Cabana.

Sąd skazał go na areszt domowy, pod warunkiem utrzymania dobrego zachowania i nakazał go monitorować elektronicznie.

FBI niedawno przekazało Kanadyjczykom materiał filmowy, w którym widać człowieka "w końcowej fazie produkcji materiałów wybuchowych". Na filmie widać jak mężczyzna w czarnej kominiarce czyta coś do aparatu.

Recytował: "ciała brudnych francuzów leżą na ulicy" oraz miał powiedzieć, że Kanada otrzymała wiele ostrzeżeń, aby trzymać się z dala od muzułmańskich ziem oraz przerwać swój udział w walce z ISIS. 

„Wciąż macie ciężki dług, który musi zostać spłacony”

- mówił przygotowując się do zamachu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: edition.cnn.com
Tagi

Wczytuję komentarze...

Koalicja Obywatelska organizuje spotkanie senatorów. Partia chce... sprawdzić ich wierność

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Krzysztof Sitkowski/Gazeta Polska

  

Koalicja Obywatelska organizuje spotkanie z nowo wybranymi senatorami ze swojego komitetu. Jak się okazuje, spotkanie będzie poświęcone nie tylko integracji, ale również... sprawdzeniu wierności senatorów.

W rozmowach mają uczestniczyć też dotychczasowi, odchodzący senatorowie PO.

"Spotkanie ma charakter integracyjny i organizacyjny tak, aby się nawzajem poznać, zobaczyć kto będzie w nowym składzie, podziękować również - myślę - wszystkim tym senatorom, którzy kończą swoją pracę w tej kadencji Senatu"

- zapowiedział senator Sławomir Rybicki.

Jak dodał, spotkanie ma być także okazją do zapoznania przyszłych senatorów z tym, jak funkcjonuje izba wyższa parlamentu.

"Myślę, że to jest też taki dobry moment, żeby we własnym gronie porozmawiać o tym, czym jest Senat, również od kuchni, nie tylko mówić o regulaminie"

- podkreślił Rybicki.

[polecam:https://niezalezna.pl/293326-wystarczylo-kilka-dni-i-sa-pierwsze-spiecia-lewica-skarzy-sie-na-po-rozmawiamy-przez-media]

Obecny szef senackiego klubu PO Bogdan Klich dodał, że na spotkaniu pojawi się też temat ewentualnej współpracy nowych senatorów z PiS.

"Ważne jest to, żeby wszyscy mieli przekonanie, a właściwie, żeby mieli wdrukowane w pamięć, że ktokolwiek dałby się skusić jakimkolwiek namowom PiS-owskim, to miałby piętno tego, który zdradził demokrację, szacunek dla konstytucji, przestrzeganie praw obywatelskich i wszystko to, o co walczyliśmy, żeby było przestrzegane przez cztery ostatnie lata"

- powiedział lider klubu senatorów PO.

[polecam:https://niezalezna.pl/293206-psl-juz-sie-stawia-platformie-sawicki-zapowiada-ze-nie-popra-kandydatury-borusewicza]

Pytany, czy ma obawy co do lojalności senatorów-elektów Koalicji Obywatelskiej, Klich... postraszył senatorów.

"Co do tego nie mam wątpliwości, dlatego że każdy sobie zdaje z tego sprawę, że podręczniki historii pisałyby o nim, wymieniając go albo ją z imienia i nazwiska jako tego, czy tą, która polską demokrację i polską praworządność zdradziła"

- dodał Klich.

W Senacie dzięki tzw. paktowi senackiemu opozycji udało się zdobyć większość - 51 mandatów. "Pakt senacki" to porozumienie, które zawarły latem: Koalicja Obywatelska (PO, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni), "Lewica" (SLD, Lewica Razem, Wiosna) i PSL - Koalicja Polska (m.in. PSL i Kukiz'15).

[polecam:https://niezalezna.pl/293324-tak-rewelacyjnego-wyniku-pis-jeszcze-nie-mialo-brudzinski-podsumowal-wybory-parlamentarne]

W ramach "Paktu" w zdecydowanej większości okręgów opozycja wystawiła przeciwko PiS tylko jednego kandydata na senatora. Nie wiadomo jednak, czy po wyborach wszystkie ugrupowania przystąpią do "anty-PiSowskiej koalicji".

Władysław Teofil Bartoszewski z PSL zapowiedział już, że "jeśli Schetyna zakłada, że będzie dyktował warunki w Senacie, to jest w błędzie", a dziś krytycznie o współpracy z PO wypowiadali się przedstawiciele Lewicy.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl