Niespotykana turystyczna atrakcja nad polskim morzem. Ma długość trzech boisk

  

Metanowiec „Al Gattara” o długości trzech boisk piłkarskich (315 m) dotarł w niedzielę do Świnoujścia. To już szósty statek, który dostarczył gaz do terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Podczas tegorocznych wakacji te ponad 300-metrowe jednostki stały się prawdziwą atrakcją dla miłośników fotografowania statków oraz tysięcy zwykłych turystów.

Niedzielna dostawa 211 tys. m sześc. skroplonego (w temperaturze minus 163 st. C) gazu oznacza, że do polskiego terminalu dostarczono już prawie 1,2 mln m sześc. LNG. Według redakcji Portalu Morskiego, która dokonała własnych obliczeń, m.in. przyjmując, że jedna z dostaw statkiem „Al Nuaman” nie była mniejsza od pozostałych dwóch oraz przyjmując największe wartości ładowności poszczególnych statków, do 7 sierpnia do terminalu dostarczono najwyżej 994,5 tys. m sześc.

Oznacza to, że dopiero w niedzielnej dostawie statkiem „Al Gattara”, a nie w poprzedniej, jak szeroko podawały media, przypłynął do świnoujskiego terminalu milionowy metr sześcienny LNG. Według zapewnień spółki Gaz-System poprzednie pięć statków przywiozło łącznie milion metrów gazu.

Obliczenia, jakich dokonaliśmy 17 lipca 2016 r., dotyczyły ładowności statków. Metanowce typu Q-flex (transportujące LNG z Kataru) mają pojemność 216 tys. m sześc. Do połowy lipca w Świnoujściu były cztery takie jednostki (dwie pierwsze dostawy na potrzeby schłodzenia i rozruchu instalacji, kolejne dwa transporty komercyjne). Do tego trzeba doliczyć dostawę dodatkową z Norwegii statkiem o pojemności 140 tys. m sześc. Łączna ładowność pierwszych pięciu statków wynosiła 1 mln 004 tys. m sześc. LNG i dlatego w informacji prasowej napisaliśmy, że terminal „przyjął już ponad milion metrów sześciennych gazu skroplonego”

– wyjaśnił w piśmie do „Codziennej” Tomasz Pietrasieński, rzecznik prasowy Gaz-Systemu.

„Al Gattara” to już szósty statek z LNG, który zawinął do gazoportu w Świnoujściu. Zbudowany został w Korei Południowej w stoczni koncernu Hyundai w listopadzie 2007 r. Pływa obecnie pod banderą Wysp Marshalla. Ma 37 osób załogi i może zabrać sześciu pasażerów. Jego maksymalne zanurzenie podczas transportowania maksymalnej wielkości ładunku, czyli 216 tys. m sześc. gazu, to 12,5 m.

Gazowiec mający 315 m długości i 50 m szerokości, podobnie jak jego poprzednicy, był dużą atrakcją dla przebywających w Świnoujściu turystów.

Statki te doskonale widać z falochronu zachodniego, który zlokalizowany jest przy głównej części plaży na wyspie Uznam. Entuzjaści marynistyki obserwują je też ze świnoujskiej latarni morskiej, najwyższej na polskim wybrzeżu, skąd rozciąga się piękny widok na terminal LNG i niemal całą Zatokę Pomorską

– mówi Piotr Piwowarczyk, prezes Świnoujskiej Organizacji Turystycznej.
Dostarczony do terminalu surowiec jest najpierw regazyfikowany, czyli poddawany procesowi zmiany stanu skupienia z płynnego na lotny, a następnie sprawdzany na stacji pomiarowej. Potem kierowany jest bezpośrednio do gazociągu Świnoujście-Szczecin, skąd następnie jest przesyłany do infrastruktury Gaz-Systemu i dalej do klientów.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Tagi

Wczytuję komentarze...

Ogromne zamieszanie wokół Jachiry! Dorota Kania pyta: Co będzie, gdy dostanie się do Sejmu?

zdjęcie ilustracyjne / Tomasz Adamowicz / Gazeta Polska

  

Umieszczenie skandalizującej blogerki i „artystki” Klaudii Jachiry na listach wyborczych Koalicji Obywatelskiej cały czas jest szeroko komentowane zarówno przez internautów, jak i publicystów. Tymczasem Dorota Kania w całym tym zamieszaniu stawia kluczowe pytanie. Co będzie, gdy ona dostanie się do Sejmu?” - pyta dziennikarka.

Nie milkną echa umieszczenia na listach wyborczych Koalicji Obywatelskiej Kaudii Jachiry. Prezentując zatwierdzone przez Radę Krajową PO listy Grzegorz Schetyna w sposób szczególny przedstawiał i dziękował niektórym kandydatom. Wśród wyróżnionych w ten sposób osób znalazła się właśnie Jachira. Czym szczególnym zasłużyła się formacji Schetyny? Zasłynęła głównie dzięki serii nagrań, w których w prymitywny sposób atakuje  Prawo i Sprawiedliwość oraz prezesa Jarosława Kaczyńskiego.
[polecam:https://niezalezna.pl/284276-kim-jest-skandalistka-klaudia-jachira-ktorej-osobiscie-dziekowal-grzegorz-schetyna ]
 
Kojarzona z Nowoczesną Klaudia Jachira otrzymała trzynaste miejsce na liście. To ona stoi za serią nagrań o prezesie Jarosławie Kaczyńskim, w których przestrzega Polaków przed jego rządami. Teraz będzie ona walczyć o miejsce w Polskim Sejmie.
[polecam:https://niezalezna.pl/213740-gwiazda-jachira-powraca-jak-zwykle-w-quotwielkimquot-stylu]

Dorota Kania na Twitterze zadała niezwykle istotne pytanie w tej sprawie:

No dobrze, TT śmieje się z p. Jachiry, ale co będzie, gdy ona dostanie się do parlamentu? Czym się będzie zajmować?
- pyta dziennikarka.

Na reakcję internautów nie trzeba było długo czekać. Trzeba przyznać, że niektóre sugestie były dość... pomysłowe.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, Twitter

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl