Niespotykana turystyczna atrakcja nad polskim morzem. Ma długość trzech boisk

  

Metanowiec „Al Gattara” o długości trzech boisk piłkarskich (315 m) dotarł w niedzielę do Świnoujścia. To już szósty statek, który dostarczył gaz do terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Podczas tegorocznych wakacji te ponad 300-metrowe jednostki stały się prawdziwą atrakcją dla miłośników fotografowania statków oraz tysięcy zwykłych turystów.

Niedzielna dostawa 211 tys. m sześc. skroplonego (w temperaturze minus 163 st. C) gazu oznacza, że do polskiego terminalu dostarczono już prawie 1,2 mln m sześc. LNG. Według redakcji Portalu Morskiego, która dokonała własnych obliczeń, m.in. przyjmując, że jedna z dostaw statkiem „Al Nuaman” nie była mniejsza od pozostałych dwóch oraz przyjmując największe wartości ładowności poszczególnych statków, do 7 sierpnia do terminalu dostarczono najwyżej 994,5 tys. m sześc.

Oznacza to, że dopiero w niedzielnej dostawie statkiem „Al Gattara”, a nie w poprzedniej, jak szeroko podawały media, przypłynął do świnoujskiego terminalu milionowy metr sześcienny LNG. Według zapewnień spółki Gaz-System poprzednie pięć statków przywiozło łącznie milion metrów gazu.

Obliczenia, jakich dokonaliśmy 17 lipca 2016 r., dotyczyły ładowności statków. Metanowce typu Q-flex (transportujące LNG z Kataru) mają pojemność 216 tys. m sześc. Do połowy lipca w Świnoujściu były cztery takie jednostki (dwie pierwsze dostawy na potrzeby schłodzenia i rozruchu instalacji, kolejne dwa transporty komercyjne). Do tego trzeba doliczyć dostawę dodatkową z Norwegii statkiem o pojemności 140 tys. m sześc. Łączna ładowność pierwszych pięciu statków wynosiła 1 mln 004 tys. m sześc. LNG i dlatego w informacji prasowej napisaliśmy, że terminal „przyjął już ponad milion metrów sześciennych gazu skroplonego”

– wyjaśnił w piśmie do „Codziennej” Tomasz Pietrasieński, rzecznik prasowy Gaz-Systemu.

„Al Gattara” to już szósty statek z LNG, który zawinął do gazoportu w Świnoujściu. Zbudowany został w Korei Południowej w stoczni koncernu Hyundai w listopadzie 2007 r. Pływa obecnie pod banderą Wysp Marshalla. Ma 37 osób załogi i może zabrać sześciu pasażerów. Jego maksymalne zanurzenie podczas transportowania maksymalnej wielkości ładunku, czyli 216 tys. m sześc. gazu, to 12,5 m.

Gazowiec mający 315 m długości i 50 m szerokości, podobnie jak jego poprzednicy, był dużą atrakcją dla przebywających w Świnoujściu turystów.

Statki te doskonale widać z falochronu zachodniego, który zlokalizowany jest przy głównej części plaży na wyspie Uznam. Entuzjaści marynistyki obserwują je też ze świnoujskiej latarni morskiej, najwyższej na polskim wybrzeżu, skąd rozciąga się piękny widok na terminal LNG i niemal całą Zatokę Pomorską

– mówi Piotr Piwowarczyk, prezes Świnoujskiej Organizacji Turystycznej.
Dostarczony do terminalu surowiec jest najpierw regazyfikowany, czyli poddawany procesowi zmiany stanu skupienia z płynnego na lotny, a następnie sprawdzany na stacji pomiarowej. Potem kierowany jest bezpośrednio do gazociągu Świnoujście-Szczecin, skąd następnie jest przesyłany do infrastruktury Gaz-Systemu i dalej do klientów.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Tagi

Wczytuję komentarze...

Seria obcesowych wpisów rzecznika ludowców. "Pani co dzisiaj doiła?" - to jeden z nich. Ostatecznie przeprosił

Jakub Stefaniak / fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Rzecznik PSL Jakub Stefaniak przeprosił za swoje mocno obcesowe wpisy na Twitterze, w których odnosił się m.in. do premiera Mateusza Morawieckiego i posłanki PiS Krystyny Pawłowicz. „Wszystkich którzy poczuli się urażeni moimi wpisami, przepraszam” - napisał na Twitterze. Dość tajemniczo w tej sprawie wypowiedział się szef PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz, podkreślając, że przy następnej takiej sytuacji "wyciągnie konsekwencje"

W niedzielę Stefaniak nawiązał do obchodów Ogólnopolskiego Dnia Sołtysa w Łowiczu, w których brał udział premier Mateusz Morawiecki. Rzecznik PSL opublikował na Twitterze obraz Józefa Chełmońskiego pt. „Bociany” z komentarzem: "dzieła wybrane PiS: „Młody Morawiecki po wydojeniu krowy i pracy cepem wypatruje Boeinga PLL Lot”". W odpowiedzi na uwagę jednej z internautek, która przypomina, że Mateusz Morawiecki w młodości „został porwany przez ZOMO”, Stefaniak napisał, wyraźnie nie czując, że przekracza kolejne granice: „A nie przez Marsjan?”.

Do dyskusji włączyła się posłanka PiS Krystyna Pawłowicz, która oceniła, że rzecznik PSL za swoje wpisy „nie musi” przepraszać, ponieważ - jak napisała – „nie ma zdolności honorowej”. „Ma skojarzenia tylko ze swym najbliższym otoczeniem...” - dodała. „Panno Krysiu a Pani co dzisiaj doiła?” – umieścił kolejną żenującą odpowiedź Stefaniak.

W innym komentarzu, odnoszącym się do rzecznika PSL, jedna z użytkowniczek Twittera stwierdziła, że „pycha kroczy przed upadkiem, to będzie głośny upadek”. „Nie będzie głośny, bo ten człowiek siedzi blisko dna” - odpisała Pawłowicz. „Chyba jednak nie siedzę blisko, by bym słyszał jak Panna Krysia puka od spodu” – ścigał się sam ze sobą Stefaniak.

Dopiero dziś rzecznik PSL zebrał się na przeprosiny. „Wszystkich którzy poczuli się urażeni moimi wpisami przepraszam” - napisał na Twitterze Stefaniak.

Z kolei szef ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz w rozmowie z tvp.info zapowiedział, że jeśli takie zachowanie się powtórzy (dopiero jeżeli się powtórzy), wyciągnie konsekwencje. - Odbyłem rozmowę dyscyplinującą z rzecznikiem. Jeśli sytuacja się powtórzy, wyciągniemy konsekwencje służbowe – powiedział i… zaatakował PiS. - Nie akceptuję takiego języka. Uważam, że nie możemy schodzić do poziomu polityków PiS – stwierdził.

Na pytanie, czy z rozmowy wynikało, że rzecznik PSL powinien przeprosić premiera Morawieckiego i poseł Pawłowicz, Kosiniak-Kamysz odpowiedział, że Stefaniak „zachowa się, jak trzeba”.


 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl