Rośnie sprzedaż leków nierefundowanych

Głównym obszarem wzrostu rynku aptecznego w zakresie leków na receptę okazał się w I półroczu br.

Sasha Dunaevski / freeimages.com/license
Głównym obszarem wzrostu rynku aptecznego w zakresie leków na receptę okazał się w I półroczu br. segment leków nierefundowanych – inaczej niż w latach ubiegłych, gdzie duży udział we wzroście miał segment leków refundowanych. Zmiana ta wynika przede wszystkim z obniżek cen leków refundowanych, szczególnie tych stosowanych w leczeniu nadciśnienia, chorób układu oddechowego czy antybiotyków, czego efektem jest niższa kwota wygenerowanego wzrostu – wynika z analizy IMS Heath, poinformował portal politykazdrowotna.com.

Całkowita wartość rynku aptecznego liczona w cenach detalicznych, w pierwszym półroczu 2016 r. wyniosła 15,4 mld zł, czyli o ponad 537 mln zł więcej niż w pierwszym półroczu ub.r. Ale dynamika rynku aptecznego na poziomie 3,6% jest niższa od dynamiki rynku w pierwszym półroczu 2015 roku, która wyniosła 9,1% w porównaniu z tym samym okresem w roku 2014. Wynika to z sezonowego charakteru rynku aptecznego, który w pierwszym półroczu 2015 roku zbudował wysoką wartość na skutek sezonu infekcyjnego.

Niższa dynamika w bieżącym okresie to także wpływ negocjacji cenowych w segmencie leków refundowanych, które przyniosły niższe ceny detaliczne leków, a tym samym niższą wartość rynku aptecznego – ocenia IMS Health.
Na koniec czerwca br. w Polsce funkcjonowało 14 625 aptek. Było ich więc o 165 więcej niż rok wcześniej. Systematycznie wrasta też liczba aptek sieciowych. W ostatnim miesiącu drugiego kwartału 2016 roku było ich 5 676. Zmniejszyła się natomiast - o 524 - liczba aptek niezależnych, które w czerwcu 2016 roku stanowiły 61,2% całkowitej liczby aptek i odpowiadały za 44,2% wartości sprzedaży na rynku aptecznym.

Największy segment sprzedaży czyli segment leków refundowanych, stanowił średnio 37,0% całkowitego obrotu apteki i wynosił 61 tys. zł.

 

 Źródło: IMS Heath,politykazdrowotna.com

#leki #leki refundowane #leki nierefundowane #NFZ #lekarz #apteka #służba zdrowia

MP
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo