​Putin buduje militarne imperium. Miliardy euro za polityczną lojalność

  

Dziś do stolicy Azerbejdżanu przybywają przywódcy Rosji i Iranu: Władimir Putin oraz Hassan Rouhani. Mają rozmawiać na temat zacieśnienia współpracy w wielu dziedzinach, m.in. w handlu, energetyce i obronności. Według wstępnych ustaleń, Kreml chce położyć na stół ponad 2 mld euro, by zyskać lojalność krajów w regionie.

Środki te mają być przeznaczone m.in. na budowę elektrowni konwencjonalnej w Bandar Abbas na wybrzeżu Zatoki Perskiej i elektryfikację szlaku kolejowego Garmsar–IncheBurun na północnym wschodzie Iranu. W wywiadzie dla azerskiej agencji informacyjnej Putin podkreślił, że Rosja jest gotowa realizować z Iranem także inne zakrojone na szeroką skalę projekty w sektorze naftowo-gazowym i lotniczo-kosmicznym. Niewykluczone są również kolejne przedsięwzięcia natury zbrojeniowej. Rosja chce nadal dozbrajać Teheran systemami rakietowymi oraz innym sprzętem militarnym. W zamian Kreml zyska oprócz gigantycznych pieniędzy kontrolę nad strategicznym regionem, będąc najważniejszym partnerem wszystkich kontraktów z pogranicza obronności, gospodarki i przemysłu.

Po dzisiejszych rozmowach w Baku Władimir Putin liczy również na większe uzależnienie Azerbejdżanu od Rosji. Szef Kremla przedstawi tamtejszemu prezydentowi Ilhamowi Alijewowi pakiet porozumień, m.in. z zakresu zwiększenia eksportu rosyjskich maszyn rolniczych. Zdaniem Putina trójstronna współpraca Rosji, Azerbejdżanu i Iranu ma szerokie perspektywy. – Mocny impuls dla rozwoju rosyjsko-irańskich stosunków handlowych i inwestycji może dać stworzenie strefy wolego handlu między Euroazjatycką Unią Gospodarczą (w skład której wchodzą Rosja, Białoruś, Kazachstan, Armenia i Kirgistan) a Iranem – podkreślił prezydent Rosji. Jak poinformował, powstała już wspólna grupa, która pracuje nad warunkami takiego porozumienia. Rosja jest też zainteresowana współpracą z Iranem w zakresie bezpieczeństwa, mając na uwadze m.in. region Bliskiego Wschodu.

Tymczasem, jak podają rosyjskie media powołujące się na anonimowe źródła na Kremlu, władze FR pracują nad koncepcją dostarczenia krajom byłego Związku Sowieckiego (m.in. Uzbekistanowi, Tadżykistanowi, Kirgistanowi) gigantycznej ilości używanego sprzętu wojskowego, amunicji oraz systemów łączności i wyposażenia bojowego. Sprzęt może posłużyć rosyjskim wojskom stacjonującym w bazach FR na terenie tych krajów do utrzymywania kontroli nad obszarem oraz jeszcze większego podkreślenia zależności byłych republik ZSRS od Rosji.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Tagi

Wczytuję komentarze...

Remont ulicy Garbary. Wkrótce koniec!

/ poznan.pl

  

Szybkie tempo prac i sprzyjające warunki atmosferyczne spowodowały zmiany w harmonogramie robót na ul. Garbary w Poznaniu – poinformował poznański magistrat. Jeśli warunki atmosferyczne pozwolą, to od poniedziałku kierowcy będą mogli poruszać się po całej szerokości ulicy.

Celem prac prowadzonych na jednej z głównych poznańskich ulic jest przygotowanie ulicy Garbary do wprowadzenia buspasa. Remont nawierzchni prowadzony jest na lewym pasie jezdni, na odcinku od ulicy Wielkiej do posesji nr 48.

Urząd Miasta Poznania poinformował, że szybkie tempo prac remontowych i sprzyjające warunki atmosferyczne spowodowały zmiany w harmonogramie robót. Jeśli warunki atmosferyczne na to pozwolą, to od poniedziałku kierowcy będą mogli poruszać się już po całej szerokości ulicy.

"Następny etap został zaplanowany już od 2 do 7 marca, kiedy drogowcy z Zakładu Robót Drogowych wyremontują prawy pas na odcinku od ulicy Estkowskiego do ulicy Wielkiej. Tydzień przerwy między kolejnymi etapami jest spowodowany koniecznością odtworzenia jezdni pobliskich ulic Mostowej i Wszystkich Świętych wraz ze skrzyżowaniem ulic Wszystkich Świętych i Garbary"

– podał Urząd Miasta Poznania.

Następnie na ulicy wymieniona zostanie nawierzchnia jezdni środkowego pasa na odcinku od okolic przystanku autobusowego Małe Garbary do ulicy Wielkiej. Przy sprzyjającej pogodzie prace te rozpoczną się 7 marca i potrwają tydzień.

Magistrat podał, że kolejne działania na ul. Garbary uzależnione będą od rozpoczęcia robót na ul. Jana Pawła II, gdzie dobudowany zostanie trzeci pas jezdni; od ronda Śródka w kierunku ul. Berdychowo.

Ulica Garbary to jedna z głównych dróg w ścisłym centrum Poznania. Według danych zaprezentowanych przez Urzęd Miasta Poznania, poruszające się nią autobusy czterech linii przewożą dziennie ok. 15 tys. osób. Według rozkładu jazdy autobusy powinny przejechać ul. Garbary w ciągu pięciu minut, ale ze względu m.in. na natężenie ruchu w centrum często zdarzają się opóźnienia. Magistrat wskazał, że wprowadzenie buspasa w tym miejscu pozwoli zminimalizować rozbieżności pomiędzy rozkładowym a rzeczywistym czasem przejazdu. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts