​Putin buduje militarne imperium. Miliardy euro za polityczną lojalność

  

Dziś do stolicy Azerbejdżanu przybywają przywódcy Rosji i Iranu: Władimir Putin oraz Hassan Rouhani. Mają rozmawiać na temat zacieśnienia współpracy w wielu dziedzinach, m.in. w handlu, energetyce i obronności. Według wstępnych ustaleń, Kreml chce położyć na stół ponad 2 mld euro, by zyskać lojalność krajów w regionie.

Środki te mają być przeznaczone m.in. na budowę elektrowni konwencjonalnej w Bandar Abbas na wybrzeżu Zatoki Perskiej i elektryfikację szlaku kolejowego Garmsar–IncheBurun na północnym wschodzie Iranu. W wywiadzie dla azerskiej agencji informacyjnej Putin podkreślił, że Rosja jest gotowa realizować z Iranem także inne zakrojone na szeroką skalę projekty w sektorze naftowo-gazowym i lotniczo-kosmicznym. Niewykluczone są również kolejne przedsięwzięcia natury zbrojeniowej. Rosja chce nadal dozbrajać Teheran systemami rakietowymi oraz innym sprzętem militarnym. W zamian Kreml zyska oprócz gigantycznych pieniędzy kontrolę nad strategicznym regionem, będąc najważniejszym partnerem wszystkich kontraktów z pogranicza obronności, gospodarki i przemysłu.

Po dzisiejszych rozmowach w Baku Władimir Putin liczy również na większe uzależnienie Azerbejdżanu od Rosji. Szef Kremla przedstawi tamtejszemu prezydentowi Ilhamowi Alijewowi pakiet porozumień, m.in. z zakresu zwiększenia eksportu rosyjskich maszyn rolniczych. Zdaniem Putina trójstronna współpraca Rosji, Azerbejdżanu i Iranu ma szerokie perspektywy. – Mocny impuls dla rozwoju rosyjsko-irańskich stosunków handlowych i inwestycji może dać stworzenie strefy wolego handlu między Euroazjatycką Unią Gospodarczą (w skład której wchodzą Rosja, Białoruś, Kazachstan, Armenia i Kirgistan) a Iranem – podkreślił prezydent Rosji. Jak poinformował, powstała już wspólna grupa, która pracuje nad warunkami takiego porozumienia. Rosja jest też zainteresowana współpracą z Iranem w zakresie bezpieczeństwa, mając na uwadze m.in. region Bliskiego Wschodu.

Tymczasem, jak podają rosyjskie media powołujące się na anonimowe źródła na Kremlu, władze FR pracują nad koncepcją dostarczenia krajom byłego Związku Sowieckiego (m.in. Uzbekistanowi, Tadżykistanowi, Kirgistanowi) gigantycznej ilości używanego sprzętu wojskowego, amunicji oraz systemów łączności i wyposażenia bojowego. Sprzęt może posłużyć rosyjskim wojskom stacjonującym w bazach FR na terenie tych krajów do utrzymywania kontroli nad obszarem oraz jeszcze większego podkreślenia zależności byłych republik ZSRS od Rosji.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nieprawidłowości przy przetargach dla Poczty Polskiej. Kolejne zatrzymania

/ cba.gov.pl

  

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało kolejne dwie osoby w związku z nieprawidłowościami przy przetargach dla Poczty Polskiej - dowiedziała się Polska Agencja Prasowa. Wcześniej - w czerwcu - zatrzymano 11 osób, m.in. pięciu pracowników Poczty, a korupcja ma dotyczyć zamówień na ponad 30 mln zł.

Dwaj zatrzymani przez CBA, to prezes gdańskiej spółki zajmującej się dostawą usług i rozwiązań IT oraz osoba związana z działaniem warszawskiej spółki informatycznej - dowiedziała się PAP.

- Obecnie trwają przeszukania w mieszkaniach zatrzymanych w Gdańsku przez funkcjonariuszy warszawskiej delegatury CBA

 - powiedział PAP rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Zatrzymani trafią do nadzorującej śledztwo Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Według śledczych, przy ustawianiu przetargów dla Poczty Polskiej o wartości ponad 30 mln zł, jej przedstawiciele mieli przyjąć, co najmniej 300 tys. zł korzyści majątkowych.

Żaryn przypomniał, że wśród zatrzymanych w czerwcu 11 osób, oprócz pięciu pracowników Poczty - m.in. dyrektora w Centrum Obsługi Finansowej - zastępcy dyrektora Biura Zarządu, zastępcy dyrektora zarządzającego w pionie informatyki i telekomunikacji ds. rozwoju IT, głównego architekta oraz osoby powiązanej biznesowo i rodzinnie z zatrzymanymi przedstawicielami Poczty, byli też przedstawiciele warszawskiej spółki informatycznej.

"Nadal sprawa będzie się rozwijać, jest wielowątkowa i planowane są kolejne zatrzymania" - zapowiedział Żaryn.

W czerwcu Poczta Polska w oświadczeniu zaznaczyła, że zatrzymania, to wynik działającej przy przetargach publicznych "tarczy antykorupcyjnej", a działania organów ścigania wynikają z przekazanych w kwietniu 2018 roku przez Zarząd Poczty Polskiej informacji.

Jednym z zatrzymanych w czerwcu był prezes firmy informatycznej Sygnity. Sąd zdecydował o poręczeniu majątkowym zamiast trzymiesięcznego aresztu. Sygnity informowało, że przekazało Centralnemu Biuru Antykorupcyjnemu dokumentację w związku z prowadzonym śledztwem.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl