Wielka Brytania może w ciągu najbliższych 18 miesięcy pogrążyć się w recesji, co doprowadzi do spowolnienia gospodarczego. Szanse, że taki scenariusz się sprawdzi, eksperci oceniają na 50/50-czytamy na portalu bbc.co.uk

Liczba osób w Wielkiej Brytanii, która posiada stałe umowy o pracę spada od dwóch miesięcy - wynika z raportu w sprawie zatrudnienia IHS Markit. Firma przeprowadziła sondaż wśród 400 brytyjskich firm rekrutacyjnych i agencji pracy.

Dane wskazują, że liczba stałych etatów w lipcu spadła w najostrzejszym tempie od maja 2009 roku-czytamy na portalu bbc.co.uk

Zaufanie konsumentów w Wielkiej Brytanii odnotowało najostrzejszy miesięczny spadek w lipcu do 26 lat-wynika z badań grupy GfK.

„Rynek pracy W Wielkiej Brytanii ucierpiał dramatycznie w lipcu, a zatrudnienie na stałe kontrakty spadło do poziomów nienotowanych od recesji z 2009 roku” - powiedział Kevin Green, szef brytyjskiej Konfederacji Rekrutacji i Zatrudnienia(REC), które sponsoruje badania.

W wyniku niepewności co do procesu wyjścia UK z UE oraz wzrostem obaw o produktywność i wzrost gospodarczy Bank Anglii obniżył stopy procentowe z 0,5% do rekordowo niskiego poziomu 0,25%.

To pierwsze takie obniżki od 2009 roku. Bank ogłosił również szereg działań stymulujących gospodarkę i dokonał największych cięć prognoz wzrostu, od kiedy zaczął je robić w 1992 roku.

„Chociaż wiele obszarów działalności nie zostało dotkniętych przez głosowanie ws. tzw. Brexitu, jedną zauważalną różnicą jest to, że duże firmy "cofają się" od podejmowania decyzji inwestycyjnych. Do momentu uzyskania większej pewności". - powiedział brytyjskiej stacji telewizyjnej BBC, Ross McEwanz z Royal Bank of Scotland.


Prezes Banku Światowego Dr Jim Yong Kim powiedział BBC, że Brexit miał negatywny wpływ na światową gospodarkę i stworzył trudności dla krajów rozwijających.