Igrzyska pogrążą brazylijską gospodarkę

  

12 mld dolarów wydała Brazylia na organizację Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro. Inwestycja miała pobudzić pogrążoną w recesji gospodarkę, ale ekonomiści nie mają wątpliwości: igrzyska brazylijskiej gospodarce nie pomogą, a mogą wręcz zaszkodzić-podaje portal money.pl

Brazylia zainwestowała prawie 8 mld dol. w inwestycje związane z infrastrukturą drogową i miejską, 2,5 mld pochłonęły budowy i modernizacje obiektów sportowych, a 2 mld to koszty operacyjne związane z samą imprezą. W większości wydatki pokrywane z publicznej kasy - podaje portal

- To zdecydowanie nie najlepszy czas na taką imprezę dla Brazylii, która przechodzi najdłuższy i najgłębszy kryzys w swojej historii. Ogółem wydatki związane z organizacją igrzysk są zbyt małe, żeby dać jakikolwiek impuls brazylijskiej gospodarce, która jest w tej chwili warta około 1,8 tryliarda dol-twierdzi Alberto Ramos, analityk Goldman Sachs, specjalizujący się w rynkach Ameryki Łacińskiej.


Igrzyska Olimpijskie wygenerują niewielki i krótkotrwały wzrost gospodarczy, ale "wynik netto imprezy będzie dla jej gospodarza negatywny". 

- Organizacja Igrzysk w sytuacji rosnącego długu publicznego zwiększy tylko liczbę upadłości regionalnych firm. Napędzi to inflację, której skutki będą odczuwalne aż do 2020 roku - uważają analitycy Euler Hermes.


Tylko w Rio de Janeiro dług publiczny zwiększył się o jedną szóstą


- Same inwestycje w infrastrukturę i wydatki publiczne pogorszyły wskaźniki zadłużenia publicznego w stosunku do PKB o 0,04 pkt proc. - powiedziała Daniela Ordonez, ekonomistka Euler Hermes w Ameryce Łacińskiej.


Zamiast pozytywnych skutków, z uwagi na krótki odstęp czasu pomiędzy Mistrzostwami Świata w Piłce Nożnej i Igrzyskami Olimpijskimi, skutki dla gospodarki mogą być zdecydowanie negatywne.

- Niestety, w obecnej sytuacji Brazylia jako gospodarz Igrzysk nie jest w stanie wykorzystać potencjalnego, pozytywnego efektu Olimpiady na gospodarkę-twierdzi Ordonez. 


Tylko po igrzyskach w Seulu, Atlancie i Londynie wzrost PKB przyspieszył. Sukcesu nie udało się odnieść natomiast organizatorom imprez w Barcelonie, Atenach, Los Angeles, Sydney i Pekinie. Tam po igrzyskach PKB rosło wolniej niż tuż przed wydarzeniem-przypomina portal money.pl
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: money.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Bardzo silny wiatr w Bieszczadach

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/Angels04/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/deed.pl

  

W Bieszczadach powyżej górnej granicy lasu wiatr wieje z prędkością 65 km/godz. W czwartek rano na Połoninie Wetlińskiej, gdzie widać w promieniu pięciu kilometrów, było osiem stopni mrozu. Niektóre szlaki górskie są oblodzone.

"Bardzo silny wiatr sprawia, że temperatura odczuwalna powietrza w górnych partiach gór jest niższa niż pokazują to termometry" – przypomniał ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy GOPR Jakub Dąbrowski.

Na połoninach leży średnio 46 cm zmrożonego śniegu.

Natomiast w bieszczadzkich dolinach termometry pokazują, m.in. w Cisnej i Ustrzykach Górnych, minus jeden - dwa stopnie Celsjusza. Pokrywa śnieżna waha się od 10 do 15 cm śniegu. Jest bezwietrznie lub wieje słaby wiatr.

Niektóre szlaki turystyczne są oblodzone.

"Wybierający się w góry powinni pamiętać o odpowiednim stroju i obuwiu. Należy też zabrać ze sobą m.in. naładowany telefon komórkowy z zainstalowaną aplikacją +Ratunek+"

- dodał ratownik dyżurny.

Trwające od kilkunastu dni ferie szkolne spowodowały, że w górach jest spory ruch turystyczny. W regionie pracuje większość wyciągów narciarskich.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts