Nazwa projektu uchwały o „ludobójstwie Ukraińców” przez Polskę, zarejestrowanego w Radzie Najwyższej Ukrainy, budzi nasze zdumienie - powiedział szef biura rzecznika prasowego MSZ Rafał Sobczak. Przyznał jednocześnie, że projekt to „incydentalne wydarzenie i inicjatywa jednego posła”.

Pełna nazwa dokumentu brzmi „Projekt uchwały o upamiętnieniu ofiar ludobójstwa, dokonanego przez państwo polskie na Ukraińcach w latach 1919-1951”. Tekst ukazał się dziś na jednym z portali społecznościowych, na profilu Ołeha Musija, deputowanego do ukraińskiej Rady Najwyższej. Wiadomo, że projekt uchwały został złożony wczoraj.

Nazwa budzi nasze zdumienie. Tekst projektu uchwały nie został jednak opublikowany na stronie ukraińskiego parlamentu, w związku z tym jest za wcześnie, aby odnosić się do treści tam zawartych

- powiedział w rozmowie z PAP Rafał Sobczak.

Uznajemy, że drogę do zrozumienia i budowania dobrej atmosfery naszych stosunków bilateralnych winien torować otwarty i oparty na prawdzie historycznej dialog

- dodał. 

Projekt uchwały złożony przez ukraińskiego parlamentarzystę mówi m.in. o „polonizacji, kolonizacji, pacyfikacji i fizycznym wyniszczaniu Ukraińców”, a także o „okrutnych masowych zabójstwach ukraińskich cywilów zamieszkujących Galicję Wschodnią, Wołyń i Zakerzonie” (ziemie leżące na zachód od tzw. linii Curzona). Według Ołeha Musija, była to „treść realnej, antyukraińskiej” polityki państwowej Polski. „Ukraińcy walczyli o wolność na swojej własnej ziemi, Polacy zaś walczyli o cudzą własność” - napisano w dokumencie. Jego autor zaproponował także uchwalenie „Dnia pamięci Ukraińców - ofiar ludobójstwa dokonanego przez Państwo Polskie w latach 1919-1951”. Miałby być obchodzony 24 marca. Co ciekawe, tego dnia w 1944 roku oddział UPA dokonał masakry ponad 100 Polaków w Bełzu.

Do sprawy odniósł się dziś marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Stwierdził on, że źle się stanie, jeśli ukraiński parlament przyjmie uchwałę. Dodał, że Polska musi mówić prawdę o Zbrodni Wołyńskiej.

Przypomnijmy, 22 lipca Sejm przyjął uchwałę mówiącą o oddaniu hołdu ofiarom ludobójstwa na Wołyniu. Wyrażono w niej jednocześnie szacunek dla Ukraińców, którzy ratowali Polaków z rzezi.

Czytaj też: Hańba w Sejmie! Chcieli zablokować hołd dla ofiar ludobójstwa na Wołyniu. Przegrali