Na początek banki zwrócą spready

Prezydent wycofuje się z obietnicy złożenia do Sejmu projektu ustawy frankowej, na mocy której banki miałyby przewalutować kredyty.

prezydent.pl
Prezydent wycofuje się z obietnicy złożenia do Sejmu projektu ustawy frankowej, na mocy której banki miałyby przewalutować kredyty. Prześle do Sejmu jedynie projekt ustawy spreadowej, która nakaże bankom zwrócić kredytobiorcom różnicę między ceną sprzedaży a ceną kupna walut potrzebnych na spłatę rat.

Na tę wieść entuzjazm zapanował na giełdzie. Kursy akcji banków poszybowały w górę. Sektor bankowy nie zapłaci bowiem kosztów przewalutowania szacowanych na kilkadziesiąt miliardów złotych. Niestety, kredytobiorcy frankowi (a także w innych walutach), nie mają powodów do zadowolenia. Prezydent Andrzej Duda wycofuje się z obietnicy szybkiego rozwiązania problemów toksycznych kredytów. Do Sejmu złoży jedynie projekt ustawy spreadowej.

Jeśli parlament przyjmie ustawę, banki będą musiały oddać kredytobiorcom walutowym niesłusznie pobrane spready, tj. różnicę między ceną sprzedaży a ceną kupna walut potrzebnych na spłatę rat, a także ceną walut liczoną przy wypłacie kredytu. W dodatku zwrotowi będą podlegać spready do wysokości kredytu 350 tys. zł. Operacją tą zostaną objęci kredytobiorcy prowadzący działalność gospodarczą, a także ci, którzy już spłacili swoje kredyty.

Klienci banków nie otrzymają pieniędzy do ręki, ale zwrot spreadu pomniejszy kapitał pozostały do spłaty. Gotówka zostanie wypłacona dopiero wtedy, gdy wystąpi nadpłata lub gdy kredyt został już całkowicie spłacony. Mają być też naliczone odsetki za niesłusznie pobrane kwoty w wysokości 1/2 ustawowych odsetek. Ma to być rekompensata za utratę wartości pieniądza w czasie i utracone korzyści.

Procesem przewalutowania kredytów ma zająć się Komisja Nadzoru Finansowego i Komitet Stabilności Finansowej. Specjalnie powołana grupa robocza, która być może zakończy prace w październiku, ma wypracować procedury przeprowadzenia tejże operacji. Niemniej – jak poinformowała Kancelaria Prezydenta i prezes Narodowego Banku Polskiego, Adam Glapiński – przewalutowanie miałoby się odbyć na zasadzie dobrowolności i rozłożenia procesu w czasie, aby nie zachwiać stabilnością finansową sektora. To banki miałyby wychodzić do kredytobiorców z inicjatywą przewalutowania, kierując w pierwszym rzędzie swoją ofertę do osób znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji. Zadaniem KNF byłoby zachęcenie banków do przeprowadzania tych operacji przez nakładanie wymogów kapitałowych, ale adekwatnych do sytuacji w konkretnych bankach.

Więcej w dzisiejszej "Gazecie Polskiej Codziennie".

 

 Źródło: Gazeta Polska Codziennie

#banki #kredyty frankowe

Dorota Skrobisz
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo