Kreml przygotowuje wojsko do wielkiej wojny

Konrad Wysocki

Wiceszef działu świat w \"Gazecie Polskiej Codziennie\" oraz dziennikarz działu Obrona Narodowa w tygodniku „Gazeta Polska”.

Kontakt z autorem

  

Nie 120, jak wcześniej informowało ministerstwo obrony FR, lecz blisko 4 tys. różnego rodzaju ćwiczeń przeprowadzą rosyjskie siły zbrojne do końca tego roku. Flagową operacją mają być sierpniowe manewry Kaukaz-16, które odbędą się nieopodal granicy z Ukrainą.


Manewry Kaukaz-16 obejmą oddziały wchodzące w skład Południowego Okręgu Wojskowego (położonego niedaleko granicy z Ukrainą) oraz całą Flotę Czarnomorską – poinformował w poniedziałek adm. Aleksandr Witko, dowódca Floty. Dla rosyjskiego resortu obrony ćwiczenia, które rozpoczną się w połowie sierpnia br., mają strategiczne znaczenie. Operacja Kaukaz-16 związana jest z przetestowaniem pełnej zdolności bojowej wszystkich rodzajów sił zbrojnych FR zarówno w zakresie uzbrojenia wojskowych, jak i rozlokowania sprzętu, udostępnienia pakietów medycznych, umundurowań oraz ogólnego zaopatrzenia technicznego, niezbędnego w czasie rozpoczęcia działań wojennych. Kreml co kilka miesięcy przeprowadza podobne ćwiczenia, które obejmują zarówno żołnierzy zawodowych, jak i rezerwistów.

Co ciekawe, zaledwie kilka tygodni temu minister obrony FR Siergiej Szojgu zapewnił rosyjskich dziennikarzy, że do końca roku w siłach zbrojnych odbędzie się maksymalnie 120 różnego rodzaju ćwiczeń. Okazuje się jednak, że dla wojska przygotowano aż 4 tys. manewrów. Poinformował o tym w miniony weekend wiceminister obrony, gen. Dmitrij Bułgakow. Tego samego dnia resort poinformował o sfinalizowaniu zakupu 14 nowych okrętów dla rosyjskiej marynarki wojennej i budowie 450 nowych magazynów broni, rozmieszczonych na terenie całego kraju.

Mnogość i systematyczność manewrów wojskowych w Rosji wywołuje coraz większe obawy władz Ukrainy, która najbardziej narażona jest na neoimperializm Kremla. Tamtejsze media, które powołują się na ustalenia wysokich rangą wojskowych, przekonują, że rekonesans kadr żołnierzy zawodowych i rezerwistów zawsze zwiastował w Rosji początek konfliktu zbrojnego na wielką skalę. Z tego powodu operacja Kaukaz-16, planowana u granic Ukrainy, może wskazywać, że Kreml przygotowuje nowy atak na ten kraj. Wskazują na to również informacje rosyjskich dziennikarzy powołujących się na noty wojskowe, jakie krążą między jednostkami sił zbrojnych FR. Wynika z nich, że Ukraina jest dla Rosji wrogiem numer jeden i z tego powodu konieczne jest utrzymanie rosyjskiej armii w pełnej gotowości, by w każdej chwili móc zaatakować nie tylko w Donbasie, ale również na pozostałym obszarze Ukrainy.
 
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Tagi

Wczytuję komentarze...

Podejrzany o zabójstwo 10-latki zostaje w areszcie

/ policja.pl

  

- 22-letni Jakub A., podejrzany o zabójstwo w czerwcu tego roku 10-latki z Mrowin (woj. dolnośląskie), spędzi w areszcie kolejne trzy miesiące – zdecydował świdnicki sąd. Mężczyźnie grozi dożywocie.

Rzecznik Sądu Okręgowego w Świdnicy sędzia Marzena Rusin-Gielniewska poinformowała, że Sąd Rejonowy w Świdnicy uwzględnił wniosek prokuratury i przedłużył na kolejne trzy miesiące - do 12 marca 2020 r. - areszt tymczasowy dla 22-latka podejrzanego o zabójstwo 10-letniej dziewczynki z Mrowin na Dolnym Śląsku.

Mężczyźnie grozi dożywocie. Według prokuratury podejrzany podczas pierwszego posiedzenia aresztowanego przyznał się przed sądem do stawianych mu zarzutów i podtrzymał wyjaśnienia złożone w śledztwie.

22-letni Jakub A. został zatrzymany 16 czerwca. Usłyszał zarzut zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem - z motywacji zasługującej na szczególne potępienie, ze znieważeniem zwłok - oraz zarzut podżegania wcześniej innej osoby do udziału w zabójstwie.

10-letnia Kristina 13 czerwca około godz. 13 wyszła ze szkoły w centrum wsi Mrowiny, gdzie mieszkała; od domu dzielił ją kilometr. Ostatni raz była widziana 200 metrów od domu. Jej ciało znaleziono tego samego dnia w lesie - 6 km od Mrowin. Prokuratura poinformowała, że przyczyną śmierci 10-latki były liczne rany kłute klatki piersiowej i szyi.

"Nasze dotychczasowe ustalenia wskazują, że było to zabójstwo zaplanowane i przygotowywane już od jakiegoś czasu"

– mówił po zatrzymaniu podejrzanego prok. Mariusz Pindera z Prokuratury Okręgowej w Świdnicy.

Poinformował też wówczas, że 22-latek na miejscu zbrodni "podejmował czynności, które miały wskazywać, że zabójcą jest ktoś o skłonnościach pedofilskich".

Prokuratura ze względu na dobro rodziny nie udzielała informacji o motywach tej zbrodni. Podano jedynie, że dziewczynka znała Jakuba A. Lokalne media sugerowały, że 22-latek był zakochany w matce zamordowanej dziewczynki i że z rodziną dziecka łączyły go więzy rodzinne. Podejrzany to mieszkaniec Wrocławia i student psychologii na jednej z tamtejszych uczelni.

22-letni Jakub A. został poddany obserwacji psychiatrycznej. Ma status więźnia niebezpiecznego i - jak podały służby więzienne - jest izolowany od innych osadzonych. Świdnicka prokuratura oczekuje na opinię biegłych psychiatrów, którym zlecono obserwację podejrzanego.

Po zatrzymaniu Jakuba A. opublikowano komunikat Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur, którego zadania wykonuje Rzecznik Praw Obywatelskich. Okoliczności zatrzymania Jakuba A. – w niekompletnym ubraniu, boso, w kajdankach zespolonych – uznano za nieproporcjonalne i naruszające godność zatrzymanego i prawa człowieka. KMPT zwrócił też uwagę, że podejrzanemu nie udzielono pomocy prawnej – nie miał obrońcy z wyboru lub z urzędu podczas przesłuchań i innych czynności procesowych ani w trakcie posiedzenia sądu w sprawie aresztu. Wyrażono również zaniepokojenie zamieszczeniem zdjęcia podejrzanego na jednym z portali społecznościowych, z podaniem jego danych osobowych i nawoływaniem do linczu.

Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Krzyków odrzucił w lipcu zażalenie na zatrzymanie Jakuba A., które złożyła obrona podejrzanego. Sąd orzekł, że zatrzymanie było "zasadne, legalne i prawidłowe".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl