Zarząd i pracownicy PGNiG SA uroczyście uczcili 72. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. W siedzibie Centrali Spółki, przed tablicą upamiętniającą pracowników Gazowni Warszawskiej zamordowanych w czasie II wojny światowej zostały złożone wieńce, a poległych mieszkańców stolicy minutą ciszy uczciło stu kilkudziesięciu pracowników PGNiG, Termiki oraz Polskiej Spółki Gazownictwa. – Bez Powstania Warszawskiego nie byłoby niepodległej Polski – powiedział prezes PGNiG Piotr Woźniak. – Dzisiejsze spotkanie powinno mieć charakter Apelu Poległych, w którym przywołujemy tych, którzy walczyli o naszą wolność – dodał.

Jak podkreślił Janusz Kowalski, wiceprezes PGNiG ds. Korporacyjnych, uroczyste obchody rocznicy Powstania to nie tylko hołd składany Bohaterom, ale także kontynuacja dziedzictwa śp. Prezydenta, prof. Lecha Kaczyńskiego, dla którego Powstanie Warszawskie stanowiło jeden z podstawowych punktów odniesienia.

Z powstałym z inicjatywy Prezydenta Kaczyńskiego Muzeum Powstania Warszawskiego łączy nas bliskość nie tylko geograficzna, ale i duchowa. W poczuciu tej więzi chcemy coraz bardziej otwierać się na Warszawę i jej mieszkańców, włączając się w prowadzenie mądrej i dumnej polityki historycznej

– zaznaczył prezes Kowalski.

W czasie uroczystości przypominana została powstańcza historia Woli, dzielnicy, która z rozkazu Hitlera miała ona zostać zrównana z ziemią. Wspominano również o roli, jaką odegrała Warszawska Gazownia, stanowiąc schronienie dla ocalałych z rzezi mieszkańców miasta. Za poległych w Powstaniu Warszawskim i w czasie innych działań wojennych modlił się ks. Janusz Wójcikowski z parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika z ul. Bema.

W Muzeum Gazownictwa w hołdzie Bohaterom Powstania z recitalem solowym wystąpił Norbert „Smoła” Smoliński, wokalista zespołu Contra Mundum. W programie znalazły się aranżacje utworów poetów poległych w Powstaniu - m. in. Tadeusza Gajcego, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Zdzisława Stroińskiego i Jana Romockiego.

To wielki honor móc zaśpiewać te utwory w tym szczególnym miejscu i czasie. Zagranie koncertu w Warszawskiej Gazowni w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego traktuję jako ogromne wyróżnienie i spełnienie jednego z moich wielkich marzeń. Dziś we wspólnej pamięci jednoczy się nie tylko Warszawa, ale i cała Polska

podkreślił Smoliński.