Piłkarze Legii Warszawa wystąpili w specjalnym spocie „Moja Ojczyzna” przygotowanym z okazji 72. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. W nagraniu wzięli udział legioniści urodzeni w Warszawie.

W tym gronie znaleźli się: Michał Kucharczyk, Jakub Kosecki, Rafał Makowski oraz Michał Kopczyński. - Chcieliśmy nie tylko w sposób specjalny uczcić ten wyjątkowy dla całej Warszawy i Polski dzień, ale także przypomnieć i zachęcić wszystkich, by dziś o godzinie 17:00, w godzinę „W” symbolizującą wybuch Powstania Warszawskiego, zatrzymali się na chwilę i wspomnieli bohaterskich żołnierzy stolicy - mówi Seweryn Dmowski, doradca Zarządu Legii Warszawa do spraw komunikacji.

Motywem przewodnim spotu jest wiersz Andrzeja Nowickiego „Moja Ojczyzna”, którego kolejne zwrotki czytają piłkarze Legii. 

- Nagraniu tego materiału towarzyszyły ogromne skupienie i wielkie emocje, które udzieliły się wszystkim osobom zaangażowanym w jego powstanie - opowiada Dmowski.

- Wiersz „Moja Ojczyzna” nie jest wierszem powstańczym, powstał w 1940 roku. Autor napisał go przebywając w niemieckim obozie jenieckim Oflag II C Woldenberg. Jego treść idealnie oddaje jednak nastrój walki o warszawskie ulice. Jego twórca Andrzej Nowicki urodził się i zmarł w Warszawie - tu studiował na Uniwersytecie Warszawskim, współtworzył tygodniki literackie, uczestniczył w Kampanii Wrześniowej - tłumaczy Magdalena Pelczyńska, dyrektor operacyjny Fundacji Legii.