27 lipca w Centrum Treningowym rumuńskiej armii w mieście Cincu rozpoczęły się ćwiczenia Saber Guardian 2016 z udziałem 2 700 żołnierzy z 11 państw – informuje Dowództwo Europejskie Stanów Zjednoczonych (EUCOM).

W tegorocznej edycji Saber Guardian 2016 biorą udział zarówno członkowie NATO (ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Polski, Rumunii, Bułgarii), jak i kraje należące do programu Partnerstwo dla Pokoju, takie jak Ukraina, Azerbejdżan, Mołdawia, Gruzja i Armenia.

W trakcie ćwiczeń żołnierze realizują scenariusze, polegające na zabezpieczeniu sytuacji w niestabilnym regionie. Podczas szkoleń w terenie, wojskowi mają okazję doskonalić umiejętności taktyczne i strzeleckie. – Saber Guardian 2016 są okazją do zwiększenia interoperacyjności między NATO a państwami Partnerstwa dla Pokoju oraz mają zaprezentować gotowość do kolektywnej obrony państw Sojuszu – powiedział rumuński minister obrony Mihnea Motoc.

Saber Guardian odbywają się w ramach programu Stanów Zjednoczonych EUCOM SPP, który obejmuje 22 kraje byłego bloku wschodniego i Jugosławii. Ćwiczenia zakończą się 7 sierpnia.