Kartka z Powstania Warszawskiego

  

Rocznice wybuchu Powstania Warszawskiego przypominają nam o przelanym morzu polskiej krwi i zniszczeniu miasta stanowiącego materialny dorobek wielu pokoleń. Pomimo, a może właśnie dlatego, jest ono inspiracją dla współczesnych Polaków. Czy bylibyśmy dziś, jako zbiorowość, ale i indywidualnie, tymi samymi ludźmi bez bitwy o Warszawę, bez bitwy o trwanie naszej państwowości i tożsamości? Coroczne składanie kwiatów w miejscu śmierci mojego dziadka powstańca i na jego bezimiennym grobie było lekcją historii, którą zawdzięczam rodzicom. Właśnie takie chwile kształtują wyobraźnię i wrażliwość młodych ludzi. Mój ojciec znał powstańcze losy swojego ojca z opowieści kolegów dziadka, niestety nie pamiętał nazwy jednostki, w której on służył. Wydawało się, że nie ma na ten temat żadnego materialnego świadectwa. Robiąca porządki w rodzinnych pamiątkach moja 90-letnia mama odnalazła portfel dziadka, a w nim kartkę z informacją o konspiracyjnych i powstańczych jednostkach, w których walczył. Kartka niezwykła, bo podpisana kilkoma, zachowanymi z tego morza, kroplami krwi.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Wczytuję komentarze...
Tagi

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts