W całej Polsce zostanie oddany hołd uczestnikom Powstania Warszawskiego. W tym roku obchody po raz pierwszy w wielu miastach w naszym kraju będą miały rangę państwową. Uroczystości poświęcone rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego od 2009 r. z inicjatywy prezydenta RP prof. Lecha Kaczyńskiego obchodzone są jako święto państwowe – Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego. Dopiero jednak w tym roku w wielu miejscach w obchodach aktywnie uczestniczyć będą wojewodowie reprezentujący państwową władzę.

Co roku 1 sierpnia staje się dniem, w którym cała Polska powraca pamięcią do dramatycznego warszawskiego zrywu z 1944 r. Oficjalnym państwowym obchodom towarzyszy wiele wydarzeń kulturalnych, które pokazują, że przelana ponad 70 lat temu krew warszawiaków to wydarzenie na tyle mocno kształtujące naszą polską tożsamość, że chętnie czerpią z niego inspirację artyści, którzy oddają cześć poległym za wolność słowem, śpiewem czy obrazem. Specjalnie dla naszych Czytelników przygotowaliśmy przegląd najciekawszych inicjatyw okołorocznicowych, które pomogą w godnym uczczeniu pamięci o powstańcach.

Jak co roku redakcja "Gazety Polskiej" oraz warszawski Klub GP zapraszają na wspólne śpiewanie piosenek powstańczych 1 sierpnia 2016 r. o godz. 18:00 przed bramą główną Cmentarza Wojskowego na Powązkach (ul. Powązkowska 43/45).
 
Aby zachęcić wszystkich do spotkania z piosenkami powstańczymi, w dzisiejszym wydaniu "Gazety Polskiej Codziennie" 1 sierpnia dołączono specjalnie na tę okazję przygotowany śpiewnik!
 
Śpiewanie poprowadzi Agnieszka Pawlik.


WYSTAWA
W tegoroczne obchody 72. rocznicy warszawskiego zrywu wpisuje się nowa odsłona ekspozycji w stołecznym Muzeum Powstania Warszawskiego pt. „Łączność”. Na wystawie można zobaczyć m.in. fotografie, radiotelefony, a także radiostacje „Burza” i „Błyskawica”. Ponadto nową atrakcją będzie multimedialna instalacja, za pomocą której zwiedzający, z użyciem alfabetu Morse’a i klucza radiotelegraficznego, będą mieli wrażenie komunikowania się z „łącznikiem”. Wstęp na wystawę w standardowej cenie biletu do MPW.

Na uwagę zasługuje też wystawa pt. „Oddziały Łupaszki”, przygotowana wspólnie przez IPN i ABW, która zostanie uroczyście otwarta 1 sierpnia o godz. 12 w warszawskim Dobrym Miejscu przy ul. Dewajtis 3. Na 22 wielkoformatowych panelach zaprezentowane zostaną szlak bojowy 5. i 6. Brygady Wileńskiej oraz sylwetki płk. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” i jego podkomendnych. Wystawę będzie można oglądać przez cały sierpień w godz. 8.00-20.00. Każdy, kto ją odwiedzi, otrzyma prezent związany z powstaniem. Patriotyczne gadżety ufundował IPN.

SPEKTAKL
Stołeczny Teatr Kamienica organizuje dziś o godz. 16 widowisko upamiętniające rocznicę wybuchu powstania, podczas którego wystąpią Justyna Sieńczyłło oraz Emilian Kamiński. Organizatorzy przewidzieli też projekcje filmów historycznych, z komentarzem historyka sztuki Michała Krasuckiego oraz recytację „Poematu o Wypędzonych” autorstwa Andrzeja Rodysa, który w czasie wybuchu Powstania miał 7 lat. Dla wszystkich gości przewidziano poczęstunek. Wstęp wolny. 
Również dziś godz. 24.00 w Muzeum Powstania Warszawskiego, w Sali pod Liberatorem pokazana zostanie premierowo instalacja teatralna pt. „Gdzie ty idziesz, dziewczynko”. To opowieść o kobietach, kilkunastoletnich sanitariuszkach i łączniczkach, które brały udział w walkach. Wstęp na premierę jest możliwy tylko z zaproszeniami, natomiast spektakl w reżyserii Agnieszki Glińskiej będzie można oglądać także od 2 do 5 sierpnia w MPW (bilety w cenie 14 zł).

KONCERT
Największy koncert pt. „Warszawiacy śpiewają (nie) zakazane piosenki” odbędzie się o godz. 20 na pl. Piłsudskiego tuż przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Wystąpi Orkiestra Warszawy, Chór Warszawiaków oraz dyrygent i kompozytor Andrzej Borzym. Publiczności rozdawane będą śpiewniki z piosenkami powstańczymi. Teksty będą także wyświetlane na telebimach, a transmisję z wydarzenia będzie można obejrzeć od godz. 20.25 na antenie telewizyjnej Jedynki.
Z kolei „Wolni i niepokonani” to tytuł koncertu, który zabrzmi w wykonaniu Warszawskiego Chóru Międzyuczelnianego na Targówku. W Urzędzie Dzielnicy przy ul. Kondratowicza 20 o godz. 17.05 wystąpią muzycy pod dyrekcją Borysa Somerschafa.

„Krzyk wolności” to kolejne muzyczne wydarzenie tego dnia, które będzie miało miejsce w muszli koncertowej parku Skaryszewskiego, również o godz. 17.05. Na Pradze wystąpią muzyk Piotr Sawicki, aktor musicalowy Mateusz Burdach oraz wokalistka Aleksandra Matryba. Zaśpiewają piosenki, które przeniosą nas 72 lata wstecz.

SŁUCHOWISKO
W ramach festiwalu „Do usłyszenia na placu Defilad” 1 sierpnia odbędzie się wydarzenie związane z Powstaniem Warszawskim. W tym roku tematem będzie twórczość Adama Mickiewicza. Najpierw usłyszymy „Dziady” w archiwalnym wykonaniu Mirona Białoszewskiego. Później „Wielka improwizacja” zaaranżowana przez Arturasa Bumšteinasa. Narratorem jest znowu Miron Białoszewski, natomiast reszta postaci będzie odgrywana na żywo. Godz. 19.30, plac Defilad, wstęp wolny.

OGNISKO PAMIĘCI
1 sierpnia wieczorem rozpalony zostanie Ogień Pamięci przy ul. Bartyckiej w Warszawie. Jak co roku na Kopcu Powstania Warszawskiego, przez 63 dni, czyli tyle, ile trwał opór Warszawy, płonąć będzie ogień symbolizujący walkę. Dziś nastąpi jego uroczyste zapalenie z udziałem władz o godz. 21.00.

GRA MIEJSKA
Niekonwencjonalnym elementem tegorocznych uroczystości będzie sobotnia (6 sierpnia, godz. 15) gra miejska pod hasłem „Twoja klisza z powstania – poza kadrem”. Jest to już dziesiąta edycja fotograficznej gry miejskiej prowadzonej na terenie Śródmieścia Południowego – warszawskiej dzielnicy, która najdłużej opierała się atakom wroga. Większość punktów zostanie zorganizowana w oryginalnych lokalizacjach wydarzeń z sierpnia i września 1944 r. Na graczy czeka ok. 5-km trasa, a ich zadaniem będzie wykonanie dokumentacji fotograficznej w czterech kategoriach: obiekt w ruchu, portret i detal, a także po raz pierwszy w tym roku – klisza z przeszłości – w której uczestnicy będą starali się wykonać zdjęcie jak najbardziej podobne do otrzymanego oryginału. Udział jest możliwy po rejestracji na stronie internetowej: www.1944.pl.