Jesteście nie tylko bohaterami Powstania, jesteście też wychowawcami i wzorem, jesteście tymi, w których wpatrzone są oczy młodego pokolenia - zwrócił się do powstańców warszawskich prezydent Andrzej Duda podczas odbywających się w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego obchodów zbliżającej się 72. rocznicy wybuchu największego wolnościowego polskiego zrywu podczas II wojny światowej.

- To wielki zaszczyt dla prezydenta RP móc się spotkać z bohaterami, móc wręczyć w imieniu polskiego państwa odznaczenia bohaterom Powstania Warszawskiego, bohaterom pamięci o powstaniu, o tej wielkiej polskiej i warszawskiej tradycji, o tym fundamencie, na którym budujemy i powinniśmy budować przez następne wieki postawy kolejnych pokoleń młodych Polaków - powiedział Andrzej Duda.

Patrzą na was z dumą, z dumą pamiętają o waszej wielkiej odwadze, o bohaterstwie, a przede wszystkim o miłości Ojczyzny

- podkreślił prezydent.

Powstańcy są naszym największym skarbem, Powstanie jest pomnikiem naszej pamięci. I muszę państwu powiedzieć, że nie mówię tego wyłącznie jako prezydent RP. Mówię to także po prostu jako Andrzej Duda, który ma osobiście do Powstania Warszawskiego i powstańców szacunek niezwykle szczególny. Bo ja się wychowałem na tej tradycji, chociaż mieszkałem w Krakowie, chociaż tam chodziłem do szkoły

- dodał.

Andrzej Duda stwierdził, że gdy po raz pierwszy przyjechał do Warszawy, jeszcze jako dziecko, to szedł „od kamienicy, do kamienicy, od miejsca do miejsca, od tablicy do tablicy, wspominając heroizm, czyn bojowy, bohaterstwo moich bohaterów”.

Główne uroczystości związane z rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego odbędą się jutro i pojutrze. 31 lipca o godz. 19 rozpocznie się msza święta, a następnie Apel Pamięci pod Pomnikiem Powstania Warszawskiego przy Placu Krasińskich. 1 sierpnia w południe odbędzie się uroczysta zmiana posterunku honorowego przed Grobem Nieznanego Żołnierza na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego. Dwie godziny później zaplanowano uroczystości pod Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego, a o godzinie 17 nastąpi oddanie hołdu powstańcom na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.


Krzysztof Sitkowski / KPRP

Krzysztof Sitkowski / KPRP

Krzysztof Sitkowski / KPRP