ARD – program pierwszy niemieckiej telewizji publicznej – pokazał "klasę". "Głowa Kościoła katolickiego przybyła do bodaj najbardziej katolickiego kraju Europy. Powitaniu papieża już na płycie lotniska towarzyszył wielki entuzjazm młodych gości przybyłych na Światowe Dni Młodzieży. Prezydencka para powitała papieża. Zachwyt Ojca Świętego był nieco mniejszy, za sprawą dysonansów między głową Kościoła, a rządem w Polsce" – tak wizytę papieża Franciszka w Polsce przedstawiły najważniejsze wiadomości pierwszego programu niemieckiej telewizji ARD.
 
Według producentów programu entuzjazm papieża przy powitaniu na lotnisku był mniejszy, ze względu na rzekomy konflikt polskiego rządu z... głową Kościoła. 

Para prezydencka podkreśla swoją przynależność do katolicyzmu, mimo to Polska nie chce przyjąć uchodźców. Jest to sytuacja, jakiej papież nie chce przyjąć do wiadomości. Ojciec Święty przypominał, że wielu Polaków wyemigrowało z Polski dla lepszego życia. Dlatego potrzeba gotowości do przyjęcia tych, którzy uciekają przed wojnami i głodem, oraz solidarności wobec tych, którym odbiera się podstawowe prawo do wolności wyznaniowej. To krytyka, której już wcześniej obawiali się niektórzy politycy

– mówi lektor.

W dalszej części materiału poświęconego Światowym Dniom Młodzieży w Krakowie lektor przyznaje jednak, że na krakowskim rynku papież został przyjęty jak gwiazda muzyki pop.
 
Wśród młodych zebranych na ŚDM są także ci z Francji. Po aktach terroryzmu w ich kraju tu wydają się szczególnie radośni – słyszymy. Wspomniana jest męczeńska śmierć 84-letniego księdza Jacques Hamela.

Materiał wideo do obejrzenia na wykop.pl: