Najistotniejsze pytania do Donalda Tuska. To musi być ważne przesłuchanie w sprawie Amber Gold

Piotr Nisztor

Dziennikarz śledczy „Gazety Polskiej i „Gazety Polskiej Codziennie”. W Telewizji Republika jest gospodarzem programu „Rozmowa ściśle jawna”.

Kontakt z autorem

  

Czy były premier był informowany o działaniach ABW w sprawie Amber Gold w związku ze śledztwem prowadzonym z zawiadomienia banku BGŻ? Skąd pochodziły pieniądze, za które Katarzyna i Michał Tusk kupowali mieszkania i samochody w 2013 r.? – to tylko niektóre pytania, jakie powinien usłyszeć były szef rządu podczas przesłuchania przed sejmową komisją śledczą do spraw Amber Gold.

Były premier Donald Tusk będzie jednym z istotnych świadków sejmowej komisji śledczej ds. Amber Gold. Piramida finansowa kierowana przez Marcina P. oszukała blisko 20 tys. osób na 850 mln zł. Działająca od 2009 r., zarejestrowana w Gdańsku spółka oferowała atrakcyjne inwestycje w złoto, obiecując zwrot nawet 16,5 proc. rocznie. W połowie 2012 r. Marcin P. wraz z żoną Katarzyną zostali zatrzymani przez ABW. Obydwoje cały czas przebywają w areszcie, a ich proces sądowy jest w toku. „Gazeta Polska” publikuje pytania, które powinny być zadane byłemu premierowi podczas przesłuchania przed sejmową komisją śledczą.

Lipiec 2013 r. Restauracja Sowa i Przyjaciele. Marek Belka, ówczesny prezes NBP, w rozmowie z Bartłomiejem Sienkiewiczem, ówczesnym ministrem spraw wewnętrznych nadzorującym służby specjalne, mówił:

„Kilka miesięcy przed faktem [upadku Amber Gold – red.] zadzwoniłem do Donalda i powiedziałem mu, że sprawa Amber Gold jest dość poważna, że jest to piramida finansowa. Poważniejsza dlatego, że oni są właścicielami tego szybko rozwijającego się OLT Express, że będzie jakaś awantura z tym OLT Expressem, ale przeszło na tematy związane... ja nie wiem... czy on myślał sobie, że ja wiem?”.


Co Donald Tusk zrobił z informacją przekazaną mu przez Marka Belkę?

Kiedy faktycznie były premier dowiedział się o przestępczej działalności Amber Gold?

Czy Donald Tusk kiedykolwiek spotkał się z Marcinem P. lub Katarzyną P.?

Jakie działania podjął były premier po otrzymaniu informacji o przestępczej działalności Amber Gold?

Z kim Donald Tusk konsultował działania po ujawnieniu afery Amber Gold?

Czy był informowany o działaniach ABW ws. Amber Gold w związku ze śledztwem prowadzonym z zawiadomienia banku BGŻ?

Czy na temat Amber Gold i OLT Express rozmawiał z trójmiejskimi politykami Platformy?

Czy ostrzegał ich, że to piramida finansowa, która niedługo upadnie?

Jak były premier ocenia udział polityków PO (prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka i senatora Romana Zaborowskiego) w przeciąganiu samolotu OLT Express 12 grudnia 2011 r. podczas uroczystości otwarcia nowego terminalu gdańskiego lotniska?
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska

Tagi

Wczytuję komentarze...

Premier Włoch zawiesił pracę rządu

zdjęcie ilustracyjne / Davice Oliva CC BY-SA 2.0

  

Premier Włoch Giuseppe Conte ogłosił dziś zatrzymanie działalności jego rządu w związku z kryzysem w koalicji Ligi i Ruchu Pięciu Gwiazd. Deklarację tę złożył w wystąpieniu w Senacie. Zapowiedział także złożenie dymisji na ręce prezydenta Sergio Mattarelli w związku z rozpadem koalicji Ligi i Ruchu Pięciu Gwiazd.

Po serii zarzutów postawionych liderowi Ligi Matteo Salviniemu za wywołanie obecnej sytuacji Conte oświadczył: „Trwający kryzys zagraża działalności tego rządu, która w tym miejscu się zatrzymuje”.

Conte zarzucił Salviniemu „poważny brak kultury konstytucyjnej”, „oportunizm” oraz kierowanie się prywatnymi i partyjnymi interesami. Ostro skrytykował też wicepremiera i szefa MSW za posługiwanie się symbolami religijnymi w czasie wieców.

Na zakończenie wystąpienia w izbie wyższej parlamentu w Rzymie na temat sytuacji w związku z kryzysem koalicyjnym Conte powiedział, że po debacie uda się do prezydenta, by złożyć dymisję na jego ręce.

Kryzys rozpoczął się 8 sierpnia, gdy lider Ligi, wicepremier Matteo Salvini ogłosił zakończenie współpracy z Ruchem Pięciu Gwiazd i zaapelował o przedterminowe wybory.

Rząd Contego pracował 14 miesięcy.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl