UWAGA: Oszuści wyłudzają pieniądze od uczestników ŚDM. Są pierwsze zatrzymania

Jak informowaliśmy na łamach portalu niezalezna.pl Światowe Dni Młodzieży to poza duchowym świętem i międzynarodo

Tomasz Hamrat/Gazeta Polska
Jak informowaliśmy na łamach portalu niezalezna.pl Światowe Dni Młodzieży to poza duchowym świętem i międzynarodowym spotkaniem także okazja dla oszustów i złodziei. Policja apeluje o przestrzeganie pielgrzymów przed oszustami i informuje o pierwszych zatrzymaniach tych, którzy na ŚDM postanowili się nielegalnie wzbogacić.

Wraz z rozpoczęciem Dni w Diecezjach w ramach Światowych Dni Młodzieży okazało się, że w Krakowie pojawili się oszuści przeprowadzający fałszywe zbiórki pieniędzy.

„Kochani, otrzymujemy od Was mnóstwo wiadomości o tym, że w różnych częściach Krakowa spotykacie ludzi w koszulkach z logo ‪ŚDM‬ - zbierających pieniądze do puszek i rozdających naklejki z wizerunkiem Papieża Franciszka. Informujemy, że Komitet Organizacyjny ŚDM nie prowadzi żadnych zbiórek!

Wszystkie takie akcje w Krakowie lub innych miastach to oszustwo! Prosimy przekazujcie tę informację dalej, by jak najmniej osób padło ofiarą naciągaczy!” – alarmują organizatorzy Światowych Dni Młodzieży.

Jak wynika z relacji świadków, ubrani w koszulki z logo ŚDM i wyposażeni w puszki z tym samym emblematem młodzi i uprzejmi ludzie proszą mieszkańców oraz turystów o pieniądze na rzecz Światowych Dni Młodzieży. W zamian za datki oszuści wylewnie dziękują i wręczają naklejki z wizerunkiem papieża Franciszka.

- Każda wielka impreza masowa przyciąga sprytnych oszustów, którzy żerują na jej łatwowiernych uczestnikach. Nic dziwnego, że nie zabrakło ich także w Krakowie przed rozpoczęciem Światowych Dni Młodzieży, kiedy do podwawelskiego grodu przybywają już dziesiątki tysięcy pielgrzymów. Komitet Organizacyjny Światowych Dni Młodzieży przypomina, że nie organizuje żadnych ulicznych kwest i przestrzega, aby nie dać się w ten sposób nabrać, apelując o ostrożność i rozwagę do wszystkich, którzy zostaną zaczepieni przez fałszywych wolontariuszy – mówi w rozmowie z portalem niezalezna.pl dr Jerzy Bukowski.

Jak się okazuje, krakowska policja zatrzymała już pierwsze cztery osoby, próbujące wyłudzać pieniądze od pielgrzymów.

„Co warto wiedzieć, uczestnicząc w Światowych Dniach Młodzieży 2016?” - pod takim hasłem Biuro Prewencji Komendy Głównej Policji przygotowało ulotkę dla uczestników Światowych Dni Młodzieży. Można w niej znaleźć przydatne informacje i porady dla pielgrzymów, dotyczące m.in. postępowania w przypadku zagrożenia terrorystycznego, kradzieży bądź zagubienia dokumentów i rzeczy osobistych, a także obowiązujących w Polsce przepisów ruchu drogowego.
 
Ulotka została przetłumaczona na 4 języki: angielski, niemiecki, włoski  i hiszpański i jest rozpowszechniana w wersji elektronicznej przez Policję, Komitet Organizacyjny Światowych Dni Młodzieży oraz Polską Organizację Turystyczną.

POBIERZ ULOTKĘ:
Polski

English

Deutsch

Español

Italiano

 

 

 


Źródło: niezalezna.pl

#papież Franciszek #ŚDM #Światowe Dni Młodzieży #Kościół #policja

rz
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo