W następstwie wzrostu przestępczości na tle nienawiści w Wielkiej Brytani do których dochodzi po referendum w sprawie tzw. Brexitu, brytyjscy prokuratorzy będą zobligowani do ostrzejszego karania osób dopuszczających się takich przestępstw-podaje brytyjski portal bbc.co.uk

Wzrost zgłoszonych przestępstw na tle nienawiści po referendum 23 czerwca, wywołał zaniepokojenie falą przemocy ksenofobicznej i rasowej jaka przetoczyłą się przez kraj. Rząd brytyjski zdecydował się przeznaczyć środki w wysokości 2.4 miliona funtów na zapewnienie bezpieczeństwa imigrantom przebywającym na Wyspach.

Prokuratorzy będą wyposażeni w nowe wytyczne dotyczące rasowych i religijnych przestępstw. Mają w toku czynności procesowych wnioskować o ostrzejsze kary i w ramach obecnie obowiązującego prawa skuteczniej ściagać za przestępstwa z nienawiści.

W dokładnie miesiąc po referendum, w którym Brytyjczycy opowiedzieli się za opuszczeniem Unii Europejskiej, zanotowano ponad 6 tysięcy przestępstw o charakterze ksenofobicznym i rasistowskim -podaje brytyjska policja. Dane pochodzą z Anglii, Walii i Irlandii Północnej.

Czytaj: Wzrost rasistowskich zachowań w Wielkiej Brytanii

3,192 przypadki przestępstw nienawiści zostało zgłoszonych między 16-30 czerwca tego roku a kolejne 3,001 między 1 a 14 lipca - co oznacza, że codziennie w Wielkiej Brytanii ponad 200 osób staje się ofiarą rasistowskich zachowań-podaje brytyjski portal bbc.co.uk.