Św. Wojciech wita pielgrzymów ŚDM w Gdańsku

Uczestnicy Światowych Dni Młodzieży przeżywają obecnie Dni w Diecezjach.

diecezja.gda.pl
Uczestnicy Światowych Dni Młodzieży przeżywają obecnie Dni w Diecezjach. Dziś w wielu parafiach organizowane są różnego rodzaju festyny i pikniki rodzinne, w ramach których przybyli na ŚDM goście mogą zaprezentować swoją kulturę goszczącym ich gospodarzom.

Do archidiecezji gdańskiej przybyło ok. 3500 pielgrzymów. Pochodzą oni z różnych krajów. Będziemy gościć przedstawicieli z wszystkich kontynentów oprócz Australii. Najliczniejsze grupy przyjadą z Francji, Włoch i Argentyny. Młodzi pielgrzymi będą rozlokowani w 20 punktach przyjęć, od Pruszcza po Bolszewo.
(fot. diecezja.gda.pl)
Właśnie na dziś zaplanowano tam centralne uroczystości Dni w Diecezjach.


Jak już informowaliśmy na łamach portalu niezalezna.pl, szczególną inicjatywą związaną ze Światowymi Dniami Młodzieży jest pomnik świętego Wojciecha, patrona Gdańska i całej Polski, który stanął na rogatkach Gdańska od strony Pruszcza Gdańskiego. Godne wyeksponowanie monumentu pozostającego dotąd na uboczu to inicjatywa metropolity gdańskiego abp Sławoja Leszka Głódzia.  
 
Pomnik stoi od teraz zaledwie kilkaset metrów od tego miejsca, gdzie w 997 r. biskup praski Wojciech ochrzcił gdańszczan. Wcześniej przez lata pomnik stał na uboczu, niedaleko kościoła Św. Trójcy w Gdańsku.
 

- Byłby to prawdziwy wstyd dla miasta, gdyby jego patron nadal stał w krzakach i zwałach piachu – mówił metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź.

(fot. diecezja.gda.pl)
Metropolita, który dokonał poświęcenia pomnika, wskazał, że święty Wojciech otaczać będzie opieką mieszkańców miasta i gości, w tym pielgrzymów, którzy odwiedzają nas przed Światowymi Dniami Młodzieży.
 
Do realizacji przedsięwzięcia przyczynili się członkowie Bractwa Świętego Wojciecha z Gdańska oraz radni Prawa i Sprawiedliwości. 

 

 


Źródło: niezalezna.pl,diecezja.gda.pl

#papież Franciszek #ŚDM #Światowe Dni Młodzieży #Kościół #św. Wojciech #Gdańsk

rz
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo