Rząd walczy z mafią paliwową. Miliardy złotych dla budżetu

  

4 mld zł więcej ma zapewnić budżetowi państwa uchwalona w tym tygodniu przez Sejm nowelizacja prawa energetycznego. Celem zmian, które mają obowiązywać od października, jest ograniczenie szarej strefy na rynku paliw ciekłych. W ostatnich latach obejmowała ona do 15 proc. łącznej sprzedaży oleju napędowego – informuje „Gazeta Polska Codziennie”.
 
We wtorek, 19 lipca, podczas posiedzenia Sejmu do projektu nowelizacji zgłoszono 50 poprawek, głównie przez posłów PO, Nowoczesnej i PSL u. Wszystkie trafiły do sejmowej komisji ds. energii i skarbu państwa, która wniosła o przyjęcie 40 poprawek i odrzucenie 10. Poprawki, które komisja zaakceptowała, miały na celu m.in. usprawnienie kontroli oraz umożliwienie odstąpienia od wymierzenia kary, gdy sprawca ujawni inne przestępstwo dotyczące obrotu paliwami.
 
Komisja odrzuciła m.in. poprawkę o rezygnacji z kaucji 10 mln zł, która ma obowiązywać firmy prowadzące koncesjonowany handel ciekłymi paliwami. Działanie bez koncesji będzie przestępstwem, a nie wykroczeniem, a kary wzrosną z 5 tys. zł do 5 mln zł. Ustawa wprowadza definicję paliw ciekłych oraz doprecyzowuje pojęcia „wytwarzanie”, „magazynowanie” i „przeładunek”. Wśród istotnych zmian znalazł się też obowiązek uzyskania koncesji na przeładunek paliw ciekłych i utrzymywania zapasów gazu przez wszystkie handlujące nim firmy. Nowe przepisy przewidują, że podmioty, które nie posiadają magazynów, mogą powierzyć ten obowiązek innemu przedsiębiorcy.

Zdaniem posłów wnioskodawców z PiS u nowelizacja pozwoli na rozprawienie się z szarą i czarną strefą na rynku paliw. Według autorów projektu tylko w latach 2012–2013 szara strefa w handlu paliwami obejmowała 13–15 proc. łącznej sprzedaży oleju napędowego. Na mniejszą skalę miało to miejsce w handlu benzynami i gazem LPG. Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, stwierdził, że wprowadzane zmiany są o kilka lat spóźnione.

Cały tekst w weekendowym wydaniu „Gazety Polskiej Codziennie”
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Tagi

Wczytuję komentarze...

Prezydent pogratulował biało-czerwonym. "Serdeczne podziękowania dla całej Ekipy! Tak trzymać!"

zdjęcie ilustracyjne / twitter.com/@LaczyNasPilka

  

Prezydent Andrzej Duda pogratulował na Twitterze zwycięstwa piłkarskiej reprezentacji Polski z Łotyszami w eliminacjach Euro 2020. "Serdeczne podziękowania dla całej Ekipy! Tak trzymać!" - napisał prezydent.

W niedzielę w swoim drugim meczu o awans do piłkarskich mistrzostw Europy, reprezentacja Polski wygrała na Stadionie PGE Narodowy z Łotwą 2:0. Bramki strzelili kapitan biało-czerwonych Robert Lewandowski i Kamil Glik.

Brawo Biało-Czerwoni! Gratulacje dla Strzelców goli! Serdeczne podziękowania dla całej Ekipy! Tak trzymać! Awansuje ten, kto wygrywa i zdobywa punkty. A te wędrują dziś do nas! Brawo! 

- napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda.

Po dwóch rozegranych meczach eliminacji do Euro 2020, Polska z sześcioma punktami prowadzi w grupie G.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl